Brodawka płciowa wywoływana jest przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV od ang. „human papillomavirus”), podobnego do wirusa wywołującego zwykłe brodawki skórne. Ponad 70 rodzajów HPV wywołuje niewidoczne infekcje, brodawki lub płytkie ranki w okolicach narządów płciowych. HPV zwykle przenosi się podczas kontaktu seksualnego z partnerem/ką. Niektóre ranki na szyjce macicy spowodowane przez HPV wiążą się z podwyższonym ryzykiem raka szyjki macicy, szczególnie w przypadku HPV typ 16 i 18. Niestety, ranki na szyjce macicy często nie zostają zauważone ani przez chorą kobietę, ani przez lekarza.
Brodawka płciowa zazwyczaj rozwija się po upływie od trzech tygodni do ośmiu miesięcy od kontaktu z wirusem. Choroba ta, tak jak niewidoczne infekcje HPV, jest zakaźna, zatem konieczne jest używanie prezerwatyw, jeśli ty lub partner mieliście kontakt z wirusem. Widoczna brodawka płciowa (W Polsce spotykamy się również z nazwą „kłykciny”) początkowo przybiera postać małych, bezbolesnych, twardych zgrubień lub łuszczących się ranek, które często pojawiają się na wejściu do pochwy. Brodawki pojawiają się też na wargach sromowych, wulwie, wewnątrz pochwy, na szyjce macicy lub w okolicy odbytu, gdzie są niekiedy mylone z hemoroidami. Ciepło i wilgoć sprzyjają rozwojowi brodawek, które rosnąc przybierają kalafiorowatą postać. Ranki na szyjce macicy występują powszechniej niż brodawki, ale są niewidoczne gołym okiem i bezobjawowe.

Objawy u mężczyzn

Brodawki pojawiają się na główce penisa (często pod napletkiem), na jego części środkowej, a czasem na mosznie. Stosowanie prezerwatywy zapobiega przenoszeniu się choroby.

Diagnoza i leczenie

Diagnozę zazwyczaj stawia się na podstawie badania lekarskiego. W celu stwierdzenia obecności HPV przeprowadza się badanie cytologiczne Pap, a do ustalenia, czy w pochwie i na szyjce macicy znajdują się brodawki i ranki, stosuje się wziernikowanie pochwy. Jeżeli występują ranki, przeprowadza się biopsję (analizę małej próbki tkanki), aby stwierdzić, czy nie jest to nowotwór. Jeżeli masz brodawki lub ranki na szyjce macicy, powinnaś częściej poddawać się badaniom cytologicznym Pap (w celu szybkiego wykrycia zmian w komórkach): co trzy-sześć miesięcy. Częściej też konieczne może być wziernikowanie pochwy. (Więcej informacji o wziernikowaniu pochwy i biopsji znajdziesz w rozdziale 24 pt. „Wybrane praktyki, problemy i zabiegi lekarskie”.) HPV rozmnaża się, gdy układ odpornościowy jest osłabiony, dlatego jest traktowany jako jeden z wyznaczników diagnozowania HIV u kobiet.).
Istnieje kilka sposobów leczenia brodawki płciowej.

Często stosuje się roztwór podofiliny. Powinnaś go zmyć 2-4 godziny później aby uniknąć poparzenia. Posmaruj skórę dookoła chorego miejsca wazeliną. Czasem konieczne jest zastosowanie kilku metod leczenia i nie zawsze są one skuteczne. Obecnie dostępny jest na receptę bezpieczniejszy środek: Podofilox.

Lekarze często zalecają kwas trójchlorooctowy (TCA), który pod kilkoma względami jest lepszy niż podofilina. Zazwyczaj okazuje się jednakowo skuteczny. Łatwiej kontrolować działanie TCA, gdyż działa on przy pierwszym kontakcie ze skórą, a po około pięciu minutach działanie ustaje, co zmniejsza ryzyko powstania blizn. Nie powoduje silnych reakcji, tak jak to się dzieje czasami w przypadku podofiliny. TCA można stosować w czasie ciąży.

Krioterapię (zamrażanie) stosuje się do usuwania niewielkich brodawek. Jest to bolesne i może powodować powstawanie blizn. Możesz poprosić o miejscowe znieczulenie.

W przypadku bardzo dużych brodawek nie reagujących na inne sposoby leczenia konieczny jest zabieg chirurgiczny lub usunięcie chorej tkanki przy pomocy prądu elektrycznego. Zabieg ten wymaga znieczulenia. Powiedz lekarzowi, jeżeli masz rozrusznik serca, ponieważ prąd elektryczny może go uszkodzić.

Ostatnie badania dowodzą, że laser jest skutecznym sposobem leczenia brodawek i nie narusza zdrowej tkanki, ani nie pozostawia blizn. Niektórzy lekarze zalecają laser w przypadku zakażenia HPV szyjki macicy (brodawki i ranki). Konieczne może być znieczulenie miejscowe lub ogólne, w zależności od ilości i wielkości brodawek. Zabieg ten może być wykonany tylko przez lekarza, który odbył szkolenie w zakresie leczenia laserem.

Niezależnie od rodzaju leczenia, jakie podejmiesz, powinnaś usunąć brodawki, aby ograniczyć przenoszenie się wirusa. Twoi partnerzy również powinni poddać się leczeniu. Jednakże brodawki mogą pojawić się ponownie i konieczne może okazać się nawet kilkakrotne ich usuwanie. Jeżeli zarazisz się HPV, wirus będzie się przenosił nawet jeśli nie masz brodawek. Twoi partnerzy powinni poddać się badaniu na obecność HPV i leczeniu.
Obecnie pojawił sie krem Aldara podobno bardzo skuteczny.Jest to immunomodulator

Profilaktyka

HPV jest bardzo zakaźny. Najlepszym sposobem uniknięcia zakażenia HPV i brodawek, które wywołuje, jest stosowanie środków zapobiegawczych podczas uprawiania seksu i kontaktu z narządami płciowymi.

Brodawka płciowa a ciąża

Podczas ciąży brodawki powiększają się, prawdopodobnie z powodu podwyższonego poziomu progesteronu. Jeżeli brodawki znajdują się na ścianie pochwy i są bardzo liczne i duże, pochwa może stać się mniej elastyczna, co utrudni poród. Nie używaj podofiliny do usunięcia brodawek, gdyż wchłania się przez skórę i może doprowadzić do uszkodzenia lub śmierci płodu. ).W ciazy zaleca sie krioteerapię