Największe prawdopodobieństwo zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową występuje przy uprawianiu seksu waginalnego, analnego lub oralnego bez zabezpieczenia, ale choroby opisane w tym rozdziale mogą przenosić się również w wyniku innych kontaktów seksualnych lub kontaktów ze skórą chorej osoby oraz przez zapłodnienie nasieniem od dawcy.KREW-narkomania!
Ogólnie rzecz biorąc, wszelkie działania, na skutek których dochodzi do kontaktu krwi lub innego zakażonego płynu ustrojowego lub tkanki z błoną śluzową lub wniknięcia tych płynów do organizmu przez ranki lub draśnięcia, umożliwiają przeniesienie choroby. Seks oralny, palcówki, wspólne używanie zainfekowanych i niewysterylizowanych gadżetów seksualnych, dotykanie owrzodzeń skóry a potem innych części ciała ułatwia przenoszenie chorób. Jeśli którykolwiek z twoich partnerów (lub jego/jej partnerek/partnerów) jest chory, istnieje ryzyko, że się zarazisz, o ile nie będziesz stosować środków zapobiegawczych. Wprawdzie choroby przenoszone drogą płciową rzadko przenoszą się przez przedmioty, ale możesz zarazić się, jeżeli na przedmiocie znajdą się świeże płyny ustrojowe (np. na wspólnym gadżecie seksualnym). Możesz także zarazić się, choć jest to mało prawdopodobne, przez korzystanie ze wspólnej deski klozetowej lub ręczników.
Statystycznie, jeśli jesteś młoda (między 15 a 24 rokiem życia), współżyjesz z kilkoma partnerami i mieszkasz w mieście, gdzie liczba osób z chorobami przenoszonymi drogą płciową jest wyższa i istnieje wiele innych czynników ryzyka, jesteś w grupie najwyższego ryzyka. Uprawianie seksu bez zabezpieczenia z nowym partnerem lub z osobą, o której życiu seksualnym nic nie wiesz, naraża cię na chorobę. W przypadku wielu kobiet czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania jest ubóstwo. Brak pieniędzy oznacza brak dostępu do profilaktyki i leczenia, świadczenie płatnych usług seksualnych, zależność finansową od partnera, który może narazić cię na chorobę, lub codzienną walkę o byt, która odsuwa zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową na dalszy plan.
Czynniki biologiczne mogą również zwiększyć ryzyko zachorowania u niektórych kobiet. Szyjka macicy młodych dziewcząt nie jest w pełni rozwinięta i jest bardziej podatna na infekcje. U starszych kobiet na skutek suchości pochwy i cieńszej śluzówki dochodzi niekiedy do otarć pochwy podczas współżycia. Kobiety, które cierpią na jakąś chorobę, zwłaszcza powodującą uszkodzenie narządów płciowych, są bardziej narażone na zakażenie lub przeniesienie kolejnej choroby, w tym HIV.
Jeśli jesteś kobietą, która uprawia seks wyłącznie z innymi kobietami, narażona jesteś na znacznie mniejsze ryzyko zarażenia chorobą przenoszoną drogą płciową. Jednak ze względu na to, że wiele kobiet uważających się za lesbijki utrzymuje, lub utrzymywało w przeszłości kontakty seksualne z mężczyznami, trudno jest określić ryzyko przeniesienia choroby wyłącznie z kobiety na kobietę. Konieczne są dalsze badania w tym zakresie.

KRÓTKA LISTA ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI

  • Choroby przenoszone drogą płciową są bardzo powszechne. Jeżeli utrzymujesz jakieś inne kontakty seksualne poza monogamicznym związkiem z osobą, która współżyje wyłącznie z tobą i nie jest chora, jesteś narażona na wysokie ryzyko zakażenia chorobą przenoszoną drogą płciową. Jeśli twój partner nie jest monogamistą, jesteś narażona na zarażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową, łącznie z HIV, od osób, z którymi twój partner utrzymuje kontakty seksualne.
  • Najlepszą metodą radzenia sobie z chorobami przenoszonymi drogą płciową jest unikanie zarażenia. Gdy tylko to możliwe, stosuj profilaktykę.
    Jeżeli sądzisz, że istnieje choćby najmniejsze ryzyko, że ty lub twój partner/ka zaraziliście się chorobą przenoszoną drogą płciową, natychmiast idźcie do lekarza. Pamiętaj, że możesz nie mieć żadnych objawów. Postaraj się dowiedzieć, czy osoba, z którą uprawiałaś seks miała kontakt z chorobą.
  • Powstrzymaj się od współżycia dopóki ty i wszyscy twoi obecni partnerzy/partnerki (i ich partnerzy/partnerki) nie poddacie się badaniom i leczeniu (lekarz orzeknie, czy choroba została całkowicie wyleczona).
  • Jeżeli zachorowałaś, powiadom o tym wszystkie osoby, z którymi ostatnio miałaś kontakty seksualne. Wystarczy nawet anonimowy list. W miejscowych biurach Departamentu Zdrowia możesz skorzystać z możliwości anonimowego powiadomienia partnera. Osoby, które wskażesz, otrzymają informację o ryzyku zarażenia bez ujawniania twojego nazwiska.
  • Zanim zdecydujesz się na leczenie, upewnij się czy wiesz jakie leki będziesz przyjmować i jak długo, jakie mają działania uboczne i jakim badaniom lub zabiegom będziesz musiała się poddać po leczeniu. Nie wstydź się zadawać pytań. Chodzi o twoje życie, a nie innych ludzi.

Pamiętaj, nawet jeśli się wyleczysz, możesz ponownie zarazić się tą samą chorobą przenoszoną drogą płciową. Fakt, że jesteś chora na jedną chorobę, nie chroni cię przed zakażeniem inną. Wirusowe choroby przenoszone drogą płciową, takie jak opryszczka, wirus brodawczaka ludzkiego i HIV są nieuleczalne.