Tabletki antykoncepcyjne mogą powodować złe samopoczucie i wahania nastrojów.

Mit. Tabletki antykoncepcyjne mogą nasilać złe samopoczucie, drażliwość i wahania nastrojów, ale tylko w przypadku, gdy są źle dobrane. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych zawsze jest sprawą indywidualną, konieczną do uzgodnienia z lekarzem ginekologiem po wykonaniu stosownych badań, w tym głównie hormonalnych. Należy również pamiętać, że przyjmowanie tabletek powoduje wypłukiwanie witaminy z organizmu więc nasza drażliwość może wynikać przede wszystkim z niedoboru magnezu, który podczas zażywania pigułek należy uzupełniać.

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych przyczynia się do zwiększenia apetytu, a w konsekwencji zwiększenia wagi ciała.

Mit. Tylko nieodpowiednio dostosowane tabletki antykoncepcyjne mogą powodować zatrzymanie wody w organizmie, a w konsekwencji zwiększenie masy ciała. Pigułki antykoncepcyjne nowej generacji zawierające zmniejszoną ilość hormonów dzięki czemu nie powodują zatrzymanie wody w organizmie i zwiększenia apetytu. Niektóre nowoczesne tabletki posiadają działanie moczopędne dzięki czemu mogą nawet spowodować spadek wagi.

Zażywanie doustnej antykoncepcji hormonalnej poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci.

Fakt. Prawidłowo dobrana pigułka antykoncepcyjna powoduje uregulowanie gospodarki hormonalnej naszego organizmu, jednocześnie wpływając pozytywnie na stan cery, włosów i paznokci. Często przy leczeniu trądzika wynikającego z zaburzeń hormonalnych przepisywana jest doustna terapia antykoncepcyjna. Na jej efekty zwykle trzeba czekać pół roku.

Grejpfrut może obniżać skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych.

Fakt i mit. Standardowe ulotki dołączone do pigułek antykoncepcyjnych nie wspominają nic o niepożądanym połączeniu grejpfrutów i tabletek antykoncepcyjnych. Grejpfrut jednak w dużych ilościach nie jest polecany przy zażywaniu jakichkolwiek leków, gdyż może zmniejszać ich wchłanialność. Dlatego dla pewności należy wstrzymać się z jedzeniem tego owocu przynajmniej ok. 4 godzin po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej.

Niektóre zioła i leki wpływają niekorzystnie na efektywność tabletek antykoncepcyjnych.

Fakt. Zażywanie niektórych leków i produktów ziołowych może niekorzystnie wpływać na wchłanialność tabletek antykoncepcyjnych, obniżając w ten sposób ich skuteczność. Dlatego zawsze należy poinformować ginekologa o aktualnie przyjmowanych lekach i preparatach ziołowych. Należy także powiadomić każdego innego lekarza, przepisującego nam dany lek, o zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych. Leki obniżające niezawodność tabletek antykoncepcyjnych to przede wszystkich leki stosowane w leczeniu padaczki, gruźlicy, zakażeń wirusem HIV i nadciśnienia płucnego. Nie powinno się również łączyć pigułek i preparatów ziołowych zawierających dziurawiec.

Nie wszystkie kobiety mogą stosować antykoncepcję hormonalną.

Fakt. Niektóre kobiety nie powinny stosować pigułek antykoncepcyjnych. Przeciwwskazaniem są występujące w przeszłości choroby zakrzepicy, zatorowości płucnej, zawału serca, udaru, raka piersi lub narządów płciowych. Kobiety ciepiące na cukrzyce, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenie krzepnięcia, niewydolność nerek, choroby wątroby również nie powinny zażywać pigułek.

Tabletki mogą negatywnie wpływać na płodność.

Mit. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie obniża płodność. Tabletki hamują co prawda proces jajeczkowania, ale jest on w pełni odwracalny. W ciągu 3 miesięcy po odstawieniu pigułek owulacja powraca.

Skuteczność tabletek może zostać zaburzona podczas picia alkoholu.

Mit. Ulotki dołączone do tabletek antykoncepcyjnych nie wspominają o zaburzeniu skuteczności pigułek podczas spożywania alkoholu. Efektywność tabletek może zostać naruszona tylko w wyniku wymiotowania następującego w przeciągu 4 godzin od zażycia ostatniej pigułki.