Od początku premier Bitcoina w 2009 roku, światowy rynek kryptowalut przebył bardzo długą drogę. W tym czasie jego kapitalizacja wzrosła do niewiarygodnych rozmiarów. Wraz z wyborem Donalda Trumpa na urząd Prezydenta USA po raz drugi, należy spodziewać się, że technologia Blockchain będzie przeżywała kolejny boom.

Na razie jednak dla wielu laików kryptowaluty i Blockchain pozostają czymś nie do końca zrozumiałym. Niemniej, stoimy u progu chwili, w której Bitcoiny, Ethereum i wiele innych nie będą jedynie hitem inwestycyjnym, a powszechnymi środkami płatniczymi. Dowiedzmy się, gdzie już teraz możemy dokonywać za ich pomocą transakcji.

Kryptowaluty w liczbach i faktach

Zanim jednak przejdziemy do głównego punktu tego artykułu, poznajmy kilka ciekawostek na temat samych kryptowalut i technologii Blockchain.

  • pierwszą kryptowalutą na rynku był Bitcoin, a jego premiera miała miejsce w 2009 roku,
  • twórcą Bitcoina jest Satoshi Nakamoto. Najpewniej jest to jednak jedynie pseudonim i tak naprawdę nie wiadomo, kto stoi za jego kodem.
  • cena Bitcoina pod koniec 2024 roku zbliża się do psychologicznej bariery 100 000 USD,
  • Donald Trump nie ukrywa, że planuje zrobić z kryptowalut istotne aktywa swojego kraju.

W jakich branżach można skorzystać z kryptowalut?

W zasadzie to pisanie o Bitcoinach mogłoby polegać wyłącznie na podawaniu ciekawostek. W tym artykule jednak skupimy się na analizie najważniejszych branż i produktów, które można za nie kupić.

Elektronika

Same kryptowaluty kręcą się wokół branży elektronicznej, oczywiście z naciskiem na IT. Wśród firm, które już teraz umożliwiają transakcje w technologii Blockchain jest Microsoft. Gigant z Redmond oferuje transakcje w tej kryptowalucie od 2014 roku, początkowo wyłącznie w sklepie XBoxa.

Inna znane marki z branży IT, które umożliwiają transakcje w crypto, to m.in.:

  • NewEgg,
  • Express VPN,
  • Dell,
  • NordVPN,
  • Overclockers.

Lista ta stale się wydłuża i należy spodziewać się, że już wkrótce opłaty za sprzęt elektroniczny i software w kryptowalutach stanie się normą.

Odzież

W technologii Blockchain przyszłość już teraz widzą trendsetterzy z branży odzieżowej. Wśród nich są projektanci i marki z absolutnego topu, tacy jak np.:

  • Gucci,
  • Balenciaga,
  • Farfetch,
  • Hublot,
  • Ralph Lauren,
  • Off-White,
  • PacSun,
  • JomaShop.

Podobnie jak w przypadku innych branży, kwestią czasu wydaje się pojawienie się BTC i innych kryptowalut w popularnych odzieżowych sieciówkach. Na razie jednak, co bardziej zamożni z nas mogą zakupić za nie luksusowe kreacje od Gucci czy odważne projekty Balenciagi.

Bukmacherzy i kasyna online

Wysoki poziom anonimowości transakcji za pomocą kryptowalut jest elementem niezwykle pożądanym w jednej z popularnych branż – dokładniej mówić w branży hazardowej. Niejedno dostępne dla klientów z Polski kasyno online oferuje możliwość wpłaty i wypłaty środków za pomocą tej metody płatności.

Wraz z rosnącym popytem na szybkie, tanie, bezpieczne i prywatne transakcje, należy spodziewać się, kryptowaluty na naszych oczach stają się powszechną metodą płatności w kasynach online i w internetowych zakładach bukmacherskich. W tym wypadku jedno jest pewne – ekspansja ta będzie kontynuowana.

 

Samochody

Producent samochodów elektrycznych Tesla była jedną z pierwszych globalnych marek, które postawiły na kryptowaluty. Później co prawda się z tego wycofała, jako powód podając względy ekologiczne. Obecnie jednak ponownie można kupować auta tej marki za pomocą uwielbianej przez Elona Muska kryptowaluty Dogecoin.

Nieruchomości

Kryptowalutowy przełom w tej branży nastąpił w 2021 roku, gdy jedna z amerykańskich agencji nieruchomości zdecydowała się akceptować opłaty za czynsz w Bitcoinach. Potencjał drzemiący w tej branży jest, bez dwóch zdań, ogromny, tym bardziej że usługi takie jak inteligentne kontrakty wydają się dla niej stworzone.

Kryptowaluty – czy rewolucja będzie kontynuowana?

Dzień, w którym transakcje w kryptowalutach staną się dla nas codziennością, jest coraz bliższy. Należy spodziewać się, że prezydentura Donalda Trumpa jeszcze bardziej przyspieszy tę cyfrową rewolucję. Można więc z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że za parę lat posiadanie portfela kryptograficznego będzie nie tylko ciekawostką, ale i koniecznością.