Bezpieczny seks

485
Seks bez wątpienia jest ogromną przyjemnością dla każdego z nas. Decydując się na jego uprawianie, trzeba jednak pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Podczas stosunku płciowego można bowiem zarazić się mnóstwem chorób, które przenoszone są właśnie drogą płciową.
Aby uniknąć zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasadach. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście posiadanie jednego partner seksualnego. Warunkiem jest jednak to, że my dla niego także jesteśmy jedyni. Jeżeli decydujemy się na przygodny seks, musimy koniecznie pamiętać o stosowaniu prezerwatywy. Nie tylko chroni ona przed niechcianą ciążą, ale zapewnia również ochronę przed właśnie zarażeniem się rozmaitymi chorobami. Poniżej przedstawiamy najczęstsze tego rodzaju choroby.AIDSJest to najgroźniejsza choroba, która przenoszona jest drogą płciową. Wywołuje ją wirus HIV. Trzeba pamiętać, że pierwsze objawy mogą wystąpić nawet po kilku latach od zarażenia się. AIDS jest chorobą, na którą nie ma lekarstwa. Oznacza to, że nie może ona zostać wyleczona. Na chwilę obecną dostępne są jednak leki, które skutecznie spowalniają namnażanie się wirusa, a tym samym opóźniają istotne pogorszenie się stanu zdrowia osoby zarażonej. AIDS sprawia, że układ odpornościowy nie jest w stanie pracować prawidłowo. Kiedy poziom wirusa wzrośnie do odpowiedniej wartości, zabójcze dla organizmu może okazać się nawet zwykłe przeziębienie. Osoby chore na AIDS bardzo często padają ofiarą zapalenia płuc, gruźlicy, rozmaitych nowotworów.WZW typu B oraz C

Wirusowe zapalenia wątroby to choroby, które wywołuje wirus HBV oraz HVC. Zarazić można się nimi podczas ryzykownych stosunków seksualnych, ale również w salonie tatuażu, w salonie kosmetycznym czy podczas zabiegów medycznych. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może objawić się nawet po kilkudziesięciu latach od zakażenia. U chorych wykrywa się wówczas marskość wątroby, żylaki przełyku, raka wątroby. Do tego dochodzą inne problemy zdrowotne, które są wynikiem zakażenia wirusem.

Kłykciny kończyste

W tym wypadku mamy do czynienia z chorobą wywoływaną przez brodawczaka ludzkiego. Obecnie stwierdzonych jest blisko sto jego różnych rodzajów. Kłykciny mogą lokalizować się w okolicy odbytu, pochwy, prącia oraz moszny. Choroba atakuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn – jak większość chorób wenerycznych. Trzeba pamiętać, że choroba istotnie zwiększa ryzyko zachorowania na określone rodzaje nowotworów. W przypadku kobiet może to być rak szyjki macicy, który na ogół wykrywany jest bardzo późno i w wielu wypadkach prowadzi po prostu do śmierci.

Decydując się na seks, należy przede wszystkim myśleć o własnym zdrowiu oraz bezpieczeństwie. Przyjemność jest ważna, ale w tym wypadku powinna zejść na drugi plan. Każdy, kto chce czuć się podczas stosunku bezpiecznie powinien pamiętać o stosowaniu prezerwatyw. Dzięki nim zakażenie się chorobami przenoszonymi drogą płciową będzie w zasadzie niemożliwe. Prezerwatywę należy stosować zarówno w przypadku stosunków waginalnych, jak i analnych.