Korzystamy z nich na co dzień, choć z reguły nie zwracamy na nie uwagi. Najczęściej są kwadratowe i białe. O czym mowa? O włącznikach do prądu, które znajdują się w każdym pomieszczeniu i bez których trudno byłoby wyobrazić sobie wygodne korzystanie z wszelkiego rodzaju oświetlenia w naszych domach. Jeśli budujesz dom, kupujesz mieszkanie lub przeprowadzasz duży remont, temat włączników, fachowo nazywanych łącznikami powinien Cię zainteresować. Podpowiemy w nim, dlaczego dobre włączniki są ważne, czym różnią się od siebie, i na co zwracać uwagę podczas ich zakupu. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto poświęcić czas na dobór odpowiednich włączników do domu?

Włączniki do prądu (łączniki) to coś więcej niż małe i praktyczne urządzenia, które służą do włączania i wyłączania światła. Odpowiednio dobrane, zwiększają funkcjonalność posiadanego oświetlenia. Mają również wpływ na estetykę pomieszczenia, w którym są montowane. Współczesne załączniki np. Ospel Sonata zapewniają bezpieczeństwo, wygląd, łatwość montażu oraz niezawodność na lata.

Poznajmy najpopularniejsze rodzaje włączników – łączników

Włączniki mogą wydawać się bardzo prostymi urządzeniami. Wystarczy jednak przyjrzeć im się nieco bliżej, a szybko okaże się, że ich wybór wcale nie musi być łatwy. Wszystko zależy od tego, który typ włącznika mamy na myśli. Budując dom lub planując gruntowny remont, warto wiedzieć, czym się one różnią. Wówczas łatwiej nam będzie zaplanować zakupy, a przede wszystkim zadbać o to, aby nasze włączniki były zarówno estetyczne jak funkcjonalne. Oto najpopularniejsze rodzaje:

– pojedyncze, jednobiegunowe – to najprostsze i najczęściej stosowane włączniki, które służą do włączania i wyłączania jednego źródła światła np. w ubikacji. Mają jeden przycisk, który zmienia swoje położenie w zależności od stanu obwodu.
– podwójne, dwubiegunowe – to chyba najpopularniejsze włączniki w naszych domach, które pozwalają włączać i wyłączać dwa niezależne źródeł światła np. lampę górną oraz boczną. Możemy spotkać jej w przedpokoju, sypialni, kuchni czy łazience. Mają dwa przyciski, które mogą być ustawione w różnych kombinacjach.
– schodowe – niezastapione wszędzie tam, gdzie spotkamy schody. Dają możliwość sterowania światłem z obu końców schodów.
– świecznikowe – to włączniki, które doskonale sprawdzą się np. w salonie, w którym mamy żyrandol z np. 6 żarówkami. Odpowiedni włącznik pozwala tak ustawić obwody, aby jeden przycisk włączał 2 żarówki, a drugi pozostałe 4. Dzięki temu zyskujemy możliwość sterowania natężeniem światła według potrzeb.
– żaluzjowe – to włączniki, które służą do sterowania żaluzjami, które coraz częściej uzupełniają, albo zastępują zasłony. Umieszczone na nich dwa przyciski, pozwalają na podnoszenie i opuszczanie żaluzji.
– inne – w ofercie Ospel Sonata spotkamy również włączniki typu ściemniacze, które pozwalają regulować natężeniem światła np. w sypialni, oraz reagujące na ruch w pomieszczeniu. Jeśli czujnik wykryje, że weszliśmy np. do przedpokoju, automatycznie zapali nam lampkę.

Włączniki zewnętrzne i wewnętrzne – główne różnice

Włączniki dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne, w zależności od tego, gdzie są montowane. Zewnętrzne spotkamy np. na elewacji, piwnicy czy w ogrodzie. Wewnętrzne są przeznaczone do użytku wewnątrz budynku, klatki schodowe, mieszkania, domy. Główne różnice pomiędzy nimi dotyczą wielkości i wyglądu oraz bezpieczeństwa. Te używane na zewnątrz siłą rzeczy są mniej estetyczne. Mogą być też sporo większe. Dodatkowym wymogiem jest bezpieczeństwo użytkowania w warunkach narażenia np. na warunki atmosferyczne.

Na co zwracać uwagę wybierając włączniki?

Wybierając włączniki do prądu czy to Ospel Sonata, czy każde inne, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kryteriów, które wpływają na ich dopasowanie do naszych potrzeb. Oto one:

– typ, rodzaj, czyli wspomniane powyżej włączniki pojedyncze, podwójne, schodowe itd.
– kolor, najczęściej wykorzystywanym jest biały lub beżowy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby postawiać
na inne kolory, brąz, stalowy, a nawet pomarańczowy.
– wielkość – to z jednej strony kwestia gustu, z drugiej pomieszczenia, w którym będzie nasz włącznik. Minimalny, ledwo zauważalny może być najlepszym wyborem, podobnie jak bardzo duży np. w ubikacji.
– miejsce montażu – wybierając włączniki musimy brać pod uwagę ich umiejscowienie, które będzie wygodne dla wszystkich domowników. Włącznik powinien być łatwo dostępny, ale też nie powinniśmy umieszczać go w miejscach, w których mógłby być przypadkowo naciskany.

Podsumowanie

Jak widać z powyższego, załączniki prądu to istotny element każdego mieszkania. Dlatego też podczas ich wyboru należy przemyśleć ich wybór, aby móc w pełni cieszyć się z ich funkcjonalności. Dobra wiadomość dla wszystkich jest taka, iż w sklepach znajdziemy ich ogromny wybór, co sprawia, że każdy znajdzie dokładnie to, czego szuka.