Nieśmiałość bez wątpienia utrudnia nawiązywanie znajomości. Rumieniec na twarzy podczas rozmowy z dziewczyną, która ci się podoba, to dla ciebie już niemal norma. Boisz się ośmieszenia i odrzucenia, więc wciąż odkładasz moment zaproszenia jej na randkę. Jak radzić sobie z nieśmiałością?

Wbrew temu, co może się wydawać, bardzo wiele osób zmaga się z nieśmiałością. Przebojowych i odważnych osób jest naprawdę niewiele. Nieśmiałość potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie, o czym pewnie doskonale wiesz. Brakuje ci odwagi, aby poprosić o pomoc ekspedientkę w sklepie, wstydzisz się wypowiadać przed większą grupą osób, a na myśl o podejściu do nieznajomej dziewczyny oblewa cię zimny pot. Skąd bierze się nieśmiałość? Jej źródeł najczęściej należy upatrywać w dzieciństwie. Być może byłeś młodszym bratem, który zawsze stał w cieniu bardziej pewnego siebie rodzeństwa? A może to rodzice nie dopuszczali cię do głosu?

 

Bez względu na źródło nieśmiałości, można się jej pozbyć. Oczywiście nie nastąpi to z dnia na dzień. Musisz uzbroić się z cierpliwość i systematycznie podejmować coraz trudniejsze wyzwania. Chcesz się umówić na randkę? Zacznij od wizualizacji. Wyobraź sobie całą sytuację, krok po kroku. Co mówisz? Jak się zachowujesz? Stwórz w myślach dwie wersje scenariusza – dobrą i złą. Po co scenariusz ze złym zakończeniem? Potrzebny jest po to, aby uświadomić sobie, że nawet jeśli nie wszystko pójdzie po twojej myśli, to tak naprawdę nic się nie stanie. Świat się nie zawali, życie będzie toczyło się dalej. Nie chciała się umówić? Trudno. Nie jest to powód, aby się zniechęcać i zrezygnować z umawiania się na randki. Nie musisz od razu rzucać się na głęboką wodę. Jeśli ogólnie wstydzisz się rozmawiać z kobietami, zacznij od małych kroczków. Zapytaj przypadkową dziewczynę o godzinę. W bibliotece czy sklepie wyraź swoją opinię na temat książki, którą dziewczyna trzyma w ręce. Uśmiechnij się do obcej kobiety. W najgorszym wypadku nie odwzajemni uśmiechu.

 

Idealnym rozwiązaniem dla nieśmiałych osób są portale randkowe. Znaczniej łatwiej jest wysłać przemyślaną wiadomość, niż zacząć rozmowę na żywo. Pamiętaj jednak, że portale randkowe nie rozwiążą twojego problemu nieśmiałości. Wprawdzie ułatwią nawiązanie kontaktu, ale prędzej czy później będziesz musiał się spotkać z daną dziewczyną. Rozmowa w cztery oczy cię nie ominie. Nie zapominaj także, że portale randkowe sprzyjają tworzeniu wyobrażeń na temat drugiej osoby, które często nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Podczas wirtualnej rozmowy nie zgrywaj odważnego macho. Twoje oszustwo wyjdzie na jaw podczas spotkania.

 

A jak radzić sobie z nieśmiałością już podczas randki? Przed spotkaniem możesz ułożyć sobie listę tematów, które możesz poruszyć w trakcie rozmowy. Bardzo pomocna jest również metoda dopytywania się. Na czym polega? Kiedy dziewczyna o czymś opowiada, wyłapuj najważniejsze słowa kluczowe. Kiedy skończy mówić, dopytaj o szczegóły albo zacznij odmienny temat, łączący się z danym zagadnieniem. Pamiętaj, że lepiej nie mówić nic, niż gadać bez sensu. Kiedy więc nastanie krótka chwila ciszy, nie załamuj się. Rozmowa jest „zadaniem” dwóch osób. To, że na chwilę zapadła cisza, oznacza nie tylko to, że tobie zabrakło tematów. Również i dziewczyna ma chwilową pustkę w głowie i pewnie ona sama zacznie się stresować, że to jej zabrakło pomysłów. W takim momencie warto się uśmiechnąć i nawet zażartować z sytuacji. Rozluźnisz atmosferę i pokażesz, że potrafisz się śmiać z siebie, a to duża zaleta. Jeśli mimo prób nie potrafisz pokonać nieśmiałości, może warto zwrócić się o pomoc do psychologa.