Pierwszy raz w wielu osobach budzi strach i przerażanie. Powodem takowej sytuacji są przede wszystkim krążące w społeczeństwie mity o bólu i krwi. W efekcie kobieta psychicznie nastawia się na ból, nie potrafiąc skupić się na właściwych doznaniach erotycznych. Co zrobić, by pierwszy raz długo pozostał w pamięci jako wydarzenie wyjątkowe i niepowtarzalne? Przede wszystkim nie należy ulegać presji i nie robić niczego na siłę. Wiele nastolatek wychodzi z założenia, że dziewictwo należy najlepiej stracić przed pełnoletnością, nie później niż w wieku dwudziestu lat. Podążając za tym stwierdzeniem wiele nastolatek decyduje się na sex z przypadkowym mężczyzną, niekoniecznie rówieśnikiem, czego efektem jest niechęć do seksu i brak umiejętności przeżywania doznań erotycznych. Wiele młodych dziewczyn próbuje dorównać koleżankom lub chce udowodnić swoją dorosłość. W rzeczywistości jest to wyłącznie eksponowanie niedojrzałości intelektualnej i erotycznej – pierwszy raz powinien być ważnym momentem, wspomnieniem, które pozostanie przez całe życie, piękną i niepowtarzalną chwilą.

Szczera rozmowa przede wszystkim

Pierwszy raz to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka, dlatego też powinno ono mieć odpowiednią oprawę. Ważne jest, aby w tym właśnie momencie obok był ktoś bliski, dlatego też najlepiej przeżyć inicjację seksualną z partnerem, nawet, jeśli związek nie przetrwa próby czasu, pozostaną piękne wspomnienia. Każdy przeżywa pierwszy raz w indywidualny sposób, dlatego bardzo ważne jest to, aby rozmawiać z partnerem/partnerką o własnych uczuciach, odczuciach, obawach i lękach. Szczera rozmowa pozwoli rozwiać wiele barier i sprawi, że skupimy się na doznaniach erotycznych, nie zaś na domniemanym bólu i krwi, która faktycznie może się pojawić, ale nie musi. Ważne jest także to, aby nie wstydzić się własnego dziewictwa i otwarcie powiedzieć o tym partnerowi. Powinien to uszanować i zrozumieć, podejmując działania erotyczne w taki sposób, by sex był przyjemnością dla obu stron. Warto także ustalić najlepszą i najwygodniejszą pozycję oraz zadbać o zewnętrzną oprawę inicjacji seksualnej. Romantyczna kolacja przy świecach, wspólna kąpiel czy masaż, a także odpowiednio długa i intensywna gra wstępna pozwolą rozluźnić atmosferę i sprawią, że kobieta będzie czuła się swobodniej.

Nic na siłę

Każda osoba ma inne oczekiwania seksualne. Jednym wystarczy szybki numerek, inni oczekują długiej i urozmaiconej gry wstępnej. Obowiązkiem partnerów jest wzajemny szacunek i respektowanie oczekiwań drugiej strony, jest szczególnie ważne podczas inicjacji seksualnej. Nie należy się spieszyć ani naciskać. Jeśli kobieta będzie gotowa, z całą pewnością wyrazi to w niewerbalny lub werbalny sposób. Sam stosunek nie powinien być zbyt intensywny, warto ograniczyć penetrację do początkowych partii pochwy – w ten sposób przygotujemy kobietę do kolejnych stosunków. Stwierdzenie, że podczas inicjacji seksualnej żadna kobieta nie przeżyje orgazmu jest błędne – wiele kobiet szczytuje już podczas pierwszego razu, w dużej mierze jest to zasługa partnera, jego nastawienie oraz umiejętność zaspokajania partnerki.