Lubrykanty mają jedno, podstawowe zadanie – dzięki temu, że niwelują tarcie w strefach intymnych, w znaczący sposób poprawiają komfort współżycia. Środki, których zadanie polegało na zwilżeniu miejsc erogennych towarzyszą człowiekowi od starożytności, czyli ludzie od zarania dziejów starali się w jakiś sposób dopomóc swojemu życiu intymnemu. Historia „oficjalnych” lubrykantów rozpoczyna się wraz z początkiem XX wieku, kiedy to odkryto sylikon, z którego są podrukowane. I co ciekawego, początkowo używano ich w szpitalach do wykonywania badań, a do sprzedaży trafiły w latach 80-tych i są na nim obecne do dziś. Obecnie mamy możliwość wyboru spomiędzy szerokiej gamy różnorodnych lubrykantów. Jakie są ich główne cechy, na które powinniśmy zwracać uwagę przed zakupem? Ze względu na skład wyróżniono trzy podstawowe rodzaje lubrykantów. Lubrykanty wodne. Stanowią jedne z najbardziej popularnych, a jednocześnie charakteryzują się największą uniwersalnością spośród żeli poślizgowych. Lubrykanty wodne bardzo dobrze sprawdzają się zarówno podczas stosunku, jaki i w czasie używania różnego rodzaju gadżetów erotycznych.

Ich struktura jest lekka, dzięki temu nie pozostawiają plam. Do głównych wad lubrykantów wodnych należy przede wszystkim to, że bardzo szybko wysychają lub się wchłaniają. Bardzo dobrze sprawdzają się podczas stosunków waginalnych, ponieważ są zbliżone do naturalnej lubrykacji. Lubrykanty silikonowe. Jest to najbardziej śliski ze wszystkich typów lubrykantów. Oprócz tego – najtrwalszy. Lubrykanty tego rodzaju są szczególnie dedykowane dla zwolenników seksu analnego oraz seksu pod prysznicem. Decydując się na tego typu nawilżacze powinniśmy pamiętać, że mogą one reagować z gadżetami erotycznymi, które zostały wykonane z silikonu. Z tego powodu zaleca się, przed pierwszym użyciem wykonać test kompatybilności materiałowej, czyli po prostu nanieść niewielką ilość lubrykanta na powierzchnię – jeśli stanie się lepka i dodatkowo będzie wydawać się, że się topi – nie należy używać do niej żelu. Lubrykanty silikonowe są jednak zupełnie bezpieczne dla prezerwatyw i można ich bez obaw używać.

Lubrykanty olejowe należą do najrzadziej spotykanego typu żeli nawilżających. Nie powinno się ich stosować do niektórych typów zabawek erotycznych czy podczas seksu z użyciem prezerwatyw – mogą je uszkadzać. Ponad to, nie powinniśmy wprowadzać ich do jam ciała – pochwa oraz odbyt mogą mieć problem z całkowitym usunięciem tłustej substancji i w konsekwencji może doprowadzić to do powstania podrażnień. Kiedy więc powinniśmy sięgać po lubrykanty olejowe? Są szczególnie polecane kobietom z odczuwalną suchością pochwy jako zewnętrzny środek uelastyczniający ściany waginy. Jeśli chodzi o przeznaczenie, można wyróżnić lubrykanty analne i waginalne. Główna różnica pomiędzy nimi tkwi w konsystencji żelu. Lubrykanty analne są znacznie gęstsze i mniej płynne od żeli waginalnych. Zadaniem lubrykantów analnych jest przede wszystkim nawilżać i uelastyczniać anus, który nie lubrykuje się sam. Ich główna zaleta jest taka, że nie trzeba go stale uzupełniać.