Nie ustalono jednego mechanizmu działania dla antykoncepcji awaryjnej. Sposób działania tabletki po różni się w zależności od dnia cyklu miesiączkowego, w którym odbywa się stosunek płciowy, czasu w cyklu miesiączkowym, w którym podaje się antykoncepcję awaryjną oraz rodzaju antykoncepcji awaryjnej. Podczas zażywania tabletki dzień po, kluczowy jest czas jej przyjęcia, dlatego nie zaleca się zwlekać.

Co warto wiedzieć o antykoncepcji awaryjnej?

  • Tabletka po, jest możliwa do zakupu w aptece, tylko jeśli posiadamy na nią receptę. Recepta jest możliwa do uzyskania w gabinecie lekarskim, tym stacjonarnym oraz za pośrednictwem konsultacji online,
  • Nieprzewidywalna owulacja, różny typ ciała kobiety oraz interakcje leków, mogą zmniejszać skuteczność pigułki dzień po,
  • Aby zapobiec ciąży, zawsze lepiej jest wziąć awaryjną pigułkę antykoncepcyjną, niż nic nie robić,
  • Możesz na kontrolnej wizycie u ginekologa otrzymać receptę na awaryjną pigułkę antykoncepcyjną, jeśli będziesz potrzebować jej w przyszłości,
  • W większości przypadków tabletka po działa, gdy jest przyjmowana w zalecanym czasie po stosunku płciowym bez zabezpieczenia.

 

Jaką antykoncepcję awaryjną możemy dostać w aptece?

Dwoma najczęściej stosowanymi rodzajami antykoncepcji awaryjnej są: pigułki dzień po oraz miedziana wkładka domaciczna. Ostatnie badania sugerują, że niektóre hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne (wkładki domaciczne uwalniające lewonorgestrel), mogą być tak samo skuteczne jak miedziana wkładka domaciczna jako antykoncepcja awaryjna.

 

Czy można kupić tabletkę dzień po bez recepty?

W Polsce tabletki po są możliwe do zakupienia, tylko za pośrednictwem recepty. Czy trudno jest uzyskać receptę na antykoncepcję awaryjną? Wbrew temu co mogłoby nam się wydawać, nie jest to skomplikowany proces.

Najprostszą drogą będzie umówienie się ze specjalistą za pomocą konsultacji online. Lekarz przeprowadzi z nami wywiad i zdecyduje o konieczności przepisania leku. Proces z tym związany jest bardzo szybki, a dzięki temu recepta, którą otrzymamy, będzie możliwa do wykupienia w najbliższej aptece.

 

Jaka jest ze skutecznością tabletek dzień po?

Skuteczność pigułki dzień po może być trudna do zbadania, ponieważ często trudno jest określić, kiedy dokładnie kobiety mają owulację. W oparciu o dane, którymi dysponują naukowcy, jedno dawkowanie pigułki antykoncepcyjnej jest skuteczne w zapobieganiu ciąży w około 50-100% przypadków. Zakres jest tak szeroki, ponieważ kobiety nie zachodzą w ciążę za każdym razem, gdy uprawiają stosunek płciowy bez zabezpieczenia.

 

Jakie są rodzaje pigułek „dzień po”?

  • Antykoncepcja awaryjna progestagenowa (znana również jako lewonorgestrel)

Tabletkę dzień po powinnaś zażyć tak szybko, jak to możliwe po odbytym stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Antykoncepcja awaryjna w tym przypadku, jest najskuteczniejsza, jeśli zostanie przyjęta w ciągu 72 godzin od stosunku.

  • Antyprogestynowa pigułka antykoncepcji awaryjnej (znana również jako octan uliprystalu)

Antyprogestynowa antykoncepcja awaryjna jest najskuteczniejszą formą antykoncepcji awaryjnej. Tę pigułkę należy również przyjąć tak szybko, jak to możliwe po stosunku płciowym bez zabezpieczenia, ale można ją przyjąć do pięciu dni po nim.

 

Co zmniejsza skuteczność kontroli urodzeń w nagłych wypadkach?

Antykoncepcja doraźna może być skuteczna w zapobieganiu ciąży, ale czy we wszystkich przypadkach? Oto główne powody, dla których tak się dzieje, że dlaczego kobiety przyjmują tabletkę po i nadal zachodzą w ciążę:

  1. Owulacja miała miejsce przed zażyciem pigułki

Zażywając tabletkę dzień po, trzeba mieć wyczucie czasu. Zaleca się zażycie pigułki tak szybko, jak to możliwe – jeśli będziesz czekać zbyt długo, możesz przegapić czas, w którym pigułka była najbardziej skuteczna.

Jeśli weźmiesz pigułkę w krótkim odstępie czasu po stosunku płciowym, możesz zapobiec owulacji, jeśli jeszcze, jej nie zaczęłaś. Jeśli stosunek płciowy odbył się w czasie owulacji, Twoja awaryjna pigułka antykoncepcyjna może nie być już aż tak skuteczna.

 

  1. Pigułka „dzień po” jest bardziej skuteczna w przypadku niektórych typów ciała

Aktualne badania pokazują, że awaryjne pigułki antykoncepcyjne są mniej skuteczne u osób, których BMI wynosi 30 lub więcej.

Osoby o BMI 30 lub wyższym, które stosują antykoncepcję awaryjną, mogą zachodzić w ciążę częściej niż te, których BMI wynosi 25 lub mniej.

 

 

Tabletka po, jest dostępna do kupienia w każdej aptece po ukazaniu recepty na nią. Jeżeli wstydliwe jest dla Ciebie udanie się do gabinetu ginekologa, aby o nią poprosić, wybierz konsultacje online. e-Wizyta ze specjalistą, może odbywać się za pomocą konwersacji na czacie lub rozmowy telefonicznej, co pozwoli Ci zachować prywatność oraz oszczędzić stresu. Antykoncepcja awaryjna cieszy się wysoką skutecznością, oczywiście w przypadku, w którym zostanie przyjęta przez kobietę w odpowiednim czasie.