Czy przyjemność seksualną sprawia Ci ocieranie się o inne osoby? A może podnieca Cię Twoje własne odbicie w lustrze? Upodobanie do zabaw z lewatywą, proszenie o łaskotanie lub przyjemność z dotykania stóp – fetyszy jest naprawdę wiele. Każdy dziwny i nie do zaakceptowania przez wszystkich; jedne podniecają  dużą część populacji, inne u  większości wywołują oburzenie, a nawet wstręt. A czy Ty posiadasz jakiś fetysz? Może jeszcze o tym nie wiesz! Przekonasz się zatem…

Bardzo często spotykanym zachowaniem, tzw. odbiegającym od przyjętych norm seksualnych, jest froteryzm, a więc inaczej ocieractwo. Zachowanie to dotyczy głównie panów i polega na doznawaniu przyjemności seksualnej z ocierania się o osoby nieznajome w zatłoczonych miejscach. Innym fetyszem, jest przyjemność seksualna wywołana widokiem stóp – męskich lub kobiecych (w zależności od preferencji) i nazywany jest podofilią. Częstym fetyszem jest również urofilia, a zatem wywoływanie pożądania przez mocz, a dla niektórych podniecający jest także i kał – swój lub partnera. Mamy wtedy do czynienia z koprofilią.

Przejdźmy jednak do zachowań mniej znanych, co wcale nie oznacza, że są one rzadko praktykowane.  Niektóre osoby przeżywają bardzo silne podniecenie seksualne wywołane bólem (alghedonia), tańcem (choreofilia) lub przebywaniem w otoczeniu drzew (dendrofilia). Bardzo ciekawymi rodzajami osiągania przyjemności są wszelkie kontakty z żywiołami – czy to poprzez kontakt z ogniem (pirolagnia), wodą (albutofilia) czy też poprzez samo wyobrażenie katastrof żywiołowych, w których ból i nieszczęście dotyka innych ludzi (symforofilia). Podobnych fetyszy, zwanych również tendencjami, dewiacjami i potrzebami jest całe mnóstwo. Ich liczba jest nieograniczona – każdy z nas może mieć przedmiot, sytuację  lub wyobrażenie, które będą działały w niezwykle silny sposób na seksualność i pożądanie.

A teraz najważniejsze – czy jestem chory/a?

Fetyszyzm zalicza sie do grupy dewiacji, jednak fetysz dewiacją nie jest zawsze. Przyjmuje się dwa rodzaje fetyszy – duży i mały. Jeżeli Twoje upodobanie do nietypowych zachowań i sytuacji jest warunkiem do osiągnięcia podniecania; wzwodu, wytrysku, orgazmu, to znaczy, iż fetysz jest duży i może zostać zaliczony do dewiacji seksualnej. Jeżeli natomiast podnieca Cię, ale nie jest wcale konieczny, masz do czynienia z fetyszem małym, który uznawany jest za  zupełnie nieszkodliwe upodobanie. Niektóre fetysze, związane są z uszkodzeniami ciała – pamiętaj, że wszystko musi odbywać się za zgodą partnera!