Telewizor jest centrum domowej rozrywki. Dlatego szukając nowego modelu, warto starannie podejść do wyboru odpowiedniego modelu. Czy zasada, że im większy telewizor, tym lepiej, ma tutaj zastosowanie? Przekątna ekranu jest tylko jednym z czynników, które warto brać pod uwagę. Zyskuje na znaczeniu jednak w dużych pomieszczeniach. Gdy szukamy sprzętu do przestronnego salonu, dobrze postawić na możliwie duży sprzęt – oczywiście, w miarę zakładanego budżetu. Jaki sprzęt wybrać? Pora przyjrzeć się propozycjom czołowych producentów!

Jak wybrać telewizor do salonu?

Rozglądając się za nowym telewizorem, wiele osób sięgnie po propozycje najbardziej uznanych marek, takich jak Samsung i LG. Aby wybrać możliwie najlepszy sprzęt, trzeba dokładnie przeanalizować takie aspekty, jak:

  • rodzaj matrycy;

  • technologie optymalizacji obrazu i dźwięku;

  • system smart TV;

  • rodzaje złączy;

  • design urządzenia;

  • rozdzielczość;

  • przekątna ekranu.

Najlepsze modele to takie, które gwarantują niezapomniane wrażenia audiowizualne. Dlatego dużą popularnością cieszą się sprzęty OLED. To rewolucyjna technologia, która pozwala zaprezentować na ekranie najdrobniejsze szczegóły, ukazać doskonałą, głęboką czerń czy śnieżnobiałą biel. Trzeba mieć jednak świadomość, że to droga opcja – zwłaszcza jeśli szukamy większego telewizora, idealnie pasującego do sporego pomieszczenia.

Są jednak tańsze rozwiązania, takie jak QLED i NanoCell. Oznaczają one udoskonaloną technologię LED. Dzięki wykorzystaniu kropek kwantowych lub nanocząsteczek możemy uzyskać czyste, nasycone barwy, a także – wysoką jakość panelu. To mocne argumenty przemawiające za takim wyborem – zwłaszcza, że w cenie średniej wielkości telewizora OLED możemy kupić urządzenie QLED lub NanoCell o znacznie większej przekątnej.

Dlaczego wielkość sprzętu ma znaczenie? Co do zasady, powinniśmy wybierać taki telewizor, który z jednej strony – pozwala objąć wzrokiem cały ekran, z drugiej – dostrzec wszystkie drobne szczegóły. Aby dobrać przekątną ekranu do wielkości pomieszczenia, powinniśmy zastanowić się, z jakiej odległości optymalnie jest oglądać telewizję.

Przykładowo, kupując 55-calowy telewizor 4K, powinniśmy zasiadać w odległości 116 do 231 cm od urządzenia. Decydując się na większy, 75-calowy model, odległość powinna wynosić od 158 do 315 cm. Nic więc dziwnego, że szukając sprzętu do przestronnego pokoju, dobrze stawiać na możliwie duże telewizory – ekran będzie oddalony od kanapy na sporą odległość.

Można oczywiście pomyśleć o takiej aranżacji salonu, gdzie wybierzemy mniejszy telewizor, ale jednoczenie bliżej ustawimy kanapę, z tyłu pozostawiając na przykład część jadalną lub półki z książkami. Wszystko zależy od pomysłu na urządzenie pomieszczenia!

Telewizor Samsung czy LG – który wybrać?

Jedną z najważniejszych cech nowego telewizora powinna być jego niezawodność. Decydując się na sprzęt marki Samsung czy LG, możemy wybierać spośród dużych modeli wartych uwagi. Jakie będą dobrym wyborem?

  • LG 75QNED813QA – 75-calowy telewizor 4K z technologią NanoCell. Procesor α7 Gen5 AI wykorzystuje algorytmy głębokiego uczenia się dla lepszej prezentacji naturalnej głębi, detali na pierwszym planie oraz odpowiedniego nasycenia kolorów. Jak we wszystkich telewizorach LG, za funkcje smart TV odpowiada system webOS, który nie tylko rozumie polecenia wydawane w języku polskim, ale jest w stanie nauczyć się nowych komend.

  • SAMSUNG QE75Q67BAU – 75-calowy telewizor QLED 4K. Dzięki technologii Quantum Dot kolory są nasycone, żywe, precyzyjnie oddające przejścia miedzy barwami. Znajdziemy tutaj również Upłynniacz Ruchu, który udoskonali prezentowane dynamiczne sceny, a także Dual LED, czyli technologię dostosowującą ciepłą lub zimną tonację podświetlenia do konkretach prezentowanych na ekranie scen. System smart TV Tizen jest ceniony za intuicyjną obsługę!

Zarówno modele marki Samsung, jak i telewizory LG w sklepie MediaMarkt cieszą się dużą popularnością i zbierają wiele pozytywnych recenzji. W ofercie obu producentów znajdziemy ciekawe modele, które sprawdzą się w dużym salonie!