Gdzie zobaczyć nagie zdjęcia bez cenzury za darmo?
—> PRZEJDŹ DO PORTALU I OGLĄDAJ DARMOWE ZDJĘCIA NAGICH KOBIET <—
Alicja Dorota Węgorzewska (ur. 28 lutego 1967 w Szczecinie) – polska śpiewaczka operowa (mezzosopran). Jej specjalnością są „role krótkometrażowe”, czyli mężczyźni odgrywani przez kobiety.
Życiorys
Wczesne lata
Urodziła się w 1967 roku. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku pięciu lat od gry na fortepianie. Podczas nauki w szczecińskim liceum muzycznym i uczestnicząc w obowiązkowych zajęciach w chórze szkolnym odkryła swój talent wokalny. Po maturze przez trzy miesiące śpiewała w chórze Opery Szczecińskiej, następnie rozpoczęła studia wokalne w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie B. Skiby. Ostatecznie ukończyła w 1993 roku wydział wokalny Akademii Muzycznej. Chopina w Warszawie w klasie prof. M. Witkiewicz.
Kariera muzyczna
Artysta zadebiutował na scenie w 1992 roku w operze Koronacja Poppei C. Monteverdiego na scenie kameralnej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Wiosną 1999 roku rozpoczęła karierę zagraniczną, związała się z Wiedeńską Operą Kameralną, gdzie wystąpiła na imprezie Dardane w mało znanej operze Ch.W. Glucka Die Pilger von Mekka. W Wiedniu śpiewała także w Neue Oper Wien w operze Trouble L. Bernsteina na Tahiti.
Alicja Węgorzewska ma w swoim repertuarze kilkanaście partii operowych. Bierze udział w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych. W 2003 roku brała udział w koncertach w Berlinie, w Konzerthaus oraz w Amsterdamie w Concertgebouw. Wystąpiła na gali operowej z okazji 750-lecia Bredy oraz na koncercie w Theater an der Wien z okazji urodzin 6-miliardowego obywatela świata.
Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, w tym I nagrody w Rheinsbergu. Brała udział w Festiwalu Muzyki Dawnej w Innsbrucku oraz w Donaufestwochen w Wiedniu. Na ścieżce dźwiękowej do filmu Wiedźmin wykonała partie mezzosopranowe.
Rok 2010 był ważnym rokiem w jej karierze. W tym czasie nagrała dla Hungaroton Classic i Fuzeau Classique wraz z wybitnym węgierskim wirtuozem Alexem Szilasim wszystkie utwory Chopina. W Budapeszcie rozpoczęła obchody Roku Chopinowskiego na Węgrzech koncertem galowym, a zakończyła koncertami w Nowym Jorku w hali Yamaha, a także w Katarze. W grudniu tego roku po raz pierwszy wyreżyserowała „Carmen” i zaśpiewała w niej tytułową rolę w Kuwejcie i Bahrajnie.
W latach 2011–2012 zasiadała w jury programu TVP2 Bitwa o głosy. Za udział w pokazie była nominowana do nagród Telekamery 2012 i 2013 w kategorii Juror.
W czerwcu 2011 roku zadebiutowała jako producentka teatralna i aktorka dramatyczna w monodramie operowym „Diva for rent” w reż. Jerzego Bończaka i choreografii Emila Wesołowskiego. Plakat i scenografię do spektaklu zaprojektował Rafał Olbiński. Spektakl zebrał doskonałe recenzje [potrzebny przypis], był wystawiany także w innych miastach, m.in. w Szczecinie – Teatr Polski i Filharmonia Szczecińska, Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie, Teatr Miejski w Gdyni, a także na otwarcie sezonu teatralno-muzycznego na Zamku w Ostródzie. Patronat honorowy nad spektaklem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Mazowieckiego, a dofinansowanie otrzymało Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy. „Diva for rent” została przetłumaczona na język angielski „Divas secrets” i wystawiona w ramach obchodów polskiej prezydencji w krajach Zatoki Perskiej. Spektakle odbywały się w salach koncertowych Al Hashemi w Kuwejcie, Katarskiej Operze w Katarze pod patronatem lokalnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w Teatrze w Abu Zabi. Monodram zebrał doskonałe recenzje zarówno w prasie angielskiej, jak i arabskiej.
Pełniła funkcję ambasadora i współgospodarza 46. J. Kiepury w Krynicy-Zdroju. W 2013 roku była dyrektorem artystycznym 47. Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy-Zdroju.
Brała udział w nagraniu hymnu dla dzieci z autyzmem z gwiazdami światowego hip-hopu takimi jak: Snoop Dogg, Kurtis Blow, Curtis Young.
Od 1 kwietnia 2015 do 17 października 2016 była dyrektorką Mazowieckiego Teatru im. Jana Kiepury w Warszawie. Od 17 października 2016 r. Była dyrektorem Warszawskiej Opery Kameralnej. Od października 2017 roku była dyrektorem artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej, obecnie od 1 września 2018 roku jest dyrektorem naczelnym i artystycznym.
W grudniu 2019 roku otrzymała prestiżową nagrodę Maria Callas Tribute Prize NY.
Życie prywatne
Ma córkę Amelię.
Role operowe
- Pielgrzym z Mekki – Partia Dardane
- Kronprinz Friedrich – Partia Katte
- Carmen – Partia Carmen
- Opowieści Hoffmana – Głos Matki
- Gwałt na Lukrecji – Partia Lukrecji
- Orfeusz i Eurydyka – Partia Orfeusza
- Dama Pikowa – Partia Hrabiny
- Kawaler Srebrnej Róży – Partia Oktawiana
- Cavalleria Rusticana – Partia Santuzzy
- Zabobon, czyli Krakowiacy i Górale – Partia Doroty
- Faust – Partia Siebel
- Eugeniusz Oniegin – Partia Olgi
- Maria de Buenos Aires – Partia Marii
Dyskografia
- 2001 – Wiedźmin Pomaton EMI
- 2002 – Kronprinz Friedrich – Rheinsberg Kammeroper Schloss Rheinsberg
- 2010 – Chopin Songs – Hungaroton Classics
- 2013 – Najpiękniejsze Kolędy
- 2013 – „Duety” – Liber – Pożegnanie – gościnnie
- 2014 – I collori dell Amore – Sony Music
- 2014 – Polskie Kolędy
- 2014 – „Gorzki & Friends HIT Rappers”
- 2016 – Nierdzewny – Michał Wiśniewski – Amo Vitam – gościnnie
- 2016 – Hymni Inki
- 2018 – Hymn Papieski
Filmografia
- 2001: Wiedźmin – wykonanie muzyki (wokal – mezzosopran)
- 2009: Dom nad rozlewiskiem – obsada aktorska, jako Joanna Berg
- 2013: Na dobre i na złe – pacjentka Malwina Kochan-Wróblewska, śpiewaczka operowa
- 2017: Barwy szczęścia – Hanna Waniewska, nauczycielka śpiewu