Jadwiga Jankowska-Cieślak nago

Gdzie zobaczyć nagie zdjęcia bez cenzury za darmo?

—> PRZEJDŹ DO PORTALU I OGLĄDAJ DARMOWE ZDJĘCIA NAGICH KOBIET <—

Jadwiga Jankowska-Cieślak (ur. 15 lutego 1951 w Gdańsku; właściwie Aleksandra Jankowska-Cieślak) to polska aktorka. Aktorka teatralna od początku lat 70. zagrała w ponad 40 rolach filmowych i telewizyjnych, głównie dramatycznych. Za film fabularny Károly Makks i Jánosa Xantusa The Other View (1982) otrzymała nagrodę aktorską na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Życie

Jadwiga Jankowska-Cieślak po ukończeniu szkoły pobierała lekcje aktorstwa u Jadwigi Marso. W latach 1972-1973 studiowała na PWST w Warszawie i zadebiutowała na scenie w 1973 roku. Jankowska-Cieślak od 1972 roku związana była z zespołem Teatru Dramatycznego w Warszawie, ale równolegle z karierą teatralną zaczęła pojawiać się w produkcjach filmowych. W 1972 roku zadebiutowała w filmie Tę miłość musi zabić Janusz Morgenstern, którego władze Warszawy wyrzuciły z Zachodu na sześć lat. W ironicznej, krytycznej społecznie opowieści, można ją zobaczyć jako młodą i beznadziejną pielęgniarkę, która nie odnosi sukcesów w pracy ani nie jest zakochana. Potem pojawiły się kolejne role filmowe i telewizyjne, m.in. Krzysztof Zanussis i Edward Żebrowskis Nachtdienst (1975). Przełom jako aktorka filmowa nastąpił w 1977 roku, kiedy wystąpiła w melodramacie Andrzeja Kostenki With Yourself. Rola zagubionej w świecie mody studentki socjologii, Ani, przyniosła Jankowskiej-Cieślak nagrodę aktorską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w tym samym roku.

Polska artystka dała się poznać światowej publiczności dzięki współpracy z Károlym Makkiem i Jánosem Xantusem. Dwóch węgierskich reżyserów powierzyło jej główną rolę oddanej dziennikarki Evie w dramacie Another View z 1982 roku. Osiedlona przed następstwami węgierskiego powstania ludowego Eva, która nie była zbyt lojalna wobec reżimu, próbuje zdemaskować polityczne żale i zakochuje się w swojej żonatej koleżance z pracy Livii (w tej roli Polka Grażyna Szapołowska). Jednak początkujący romans zostaje zniszczony przez zazdrosnego męża Liwii, który strzela do swojej żony, podczas gdy Eva zostaje zabita podczas próby opuszczenia Węgier przez granicę Jugosławii. Film oparty na prawdziwej historii zdobył Jadwigę Jankowską-Cieślak przychylność międzynarodowej krytyki. The New York Times pochwalił ją za „twardą, niezniszczalną postawę, która zawierała także złośliwą i uwodzicielską stronę” , a The Other View przyniósł jej jako pierwszej polskiej aktorce nagrodę aktorską na festiwalu w Cannes, gdzie była tak znana z Koledzy tacy jak Sissy Spacek (zaginiona) i Glenda Jackson (Shadow of the Past) triumfowali. Ponownie współpracowała z Jánosem Xantusem cztery lata później w Hülyeség nem akadály (1986), jednej z nielicznych komedii, w których wystąpiła Jankowska-Cieślak, ale ani tym filmem, ani 300 mil do nieba Macieja Dejczera nie dorównała swoim wcześniejszym sukcesom. zawiązać. W dramacie Dejczera wciela się w matkę, która uciekła z dzieckiem do Danii z komunistycznej Polski.

Oprócz kariery filmowej Jankowska-Cieślak regularnie pojawiała się na polskich scenach teatralnych. W latach 1972 – 1983, 1987 – 1988 i 1994 – 2008 była członkiem zespołu Teatru Dramatycznego w Warszawie. Od 2009 roku jest członkiem Warszawskiego Teatru Ateneum. Dalsze zaręczyny zaprowadziły ją do Teatru Nowego w Łodzi (1988–1990) i do Teatru Wielkiego w Warszawie (1990–1994). Pod koniec lat dziewięćdziesiątych dramat Mirosława Dembińskiego Wezwanie po raz kolejny odniósł w polskim kinie sukcesy, po nim nastąpiły kolejne sukcesy krytyczne, takie jak Szczęśliwy człowiek Małgorzaty Szumowskiej (2001) czy Co słonko widziało Michała Rosy (2006). W 2008 roku Jankowska-Cieślak ponownie współpracowała z Rosą na Rysie, gdzie pracowała razem z Krzysztofem Stroińskim. Oparta na prawdziwych wydarzeniach psychodrama skupia się na krakowskiej nauczycielce akademickiej, która musi przyznać, że ponad 40 lat temu polskie bezpieczeństwo państwowe ustanowiło szczęśliwe małżeństwo kobiety. W 2009 roku po raz pierwszy za rolę Joanny Kocjan otrzymała Polską Nagrodę Filmową.

W 2007 roku Jadwiga Jankowska-Cieślak została uroczyście odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 roku otrzymała złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” jako Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Scroll to Top