Kora nago

Gdzie zobaczyć nagie zdjęcia bez cenzury za darmo?

—> PRZEJDŹ DO PORTALU I OGLĄDAJ DARMOWE ZDJĘCIA NAGICH KOBIET <—

Kora to pseudonim sceniczny Olgi Aleksandry Jackowskiej (Sipowicz) (ur. 8 czerwca 1951 w Krakowie; † 28 lipca 2018 w Bliżowie). Była polską piosenkarką i autorką tekstów oraz liderką zespołu Maanam od 1976 do 2008 roku.

życie i kariera
Młodość i początek kariery

Od 1955 do 1960 mieszkała w sierocińcu. Jako nastolatka była silnie związana ze środowiskiem artystycznym i hipisowskim Krakowa. Przyjaźniła się z Piotrem Skrzyneckim i Krystyną Zachwatowicz.

Tuż po ukończeniu studiów poznała Marka Jackowskiego, muzyka z Vox Gentis i Anawy (z którą związany był Marek Grechuta), z którym wyszła za mąż w grudniu 1971 roku. Prawie dwa lata pracowała jako psychoterapeuta w Klinice Psychiatrii Dziecięcej w Krakowie. Okazjonalnie występowała na koncertach swojego nowego zespołu Osjan, któremu akompaniowała na fajce. Osjan wystąpił w Polsce razem z Donem Cherry.

Kora urodziła dwóch synów. Mateusz Jackowski urodził się w 1972 roku. W 1976 r. Urodziła Szymona, syna Kamila Sipowicza (drugiego męża).
Maanam, 1978-2008

Zespół pojawił się po raz pierwszy w 1976 roku jako Kora, Jackowski i Kurtis. Po odejściu Kurtisa do grupy Osjan zastąpił go John Porter, a grupa występowała pod nazwą Maanam Elektryczny Prysznic („Maanam Elektro-Shower”) i grała mistyczną muzykę Wschodu z bardzo rockowym brzmieniem.

W 1979 Porter opuścił grupę i założył własną formację Porter Band, a Jackowskis nagrali swój pierwszy singiel z Dżamble. Grupa zadebiutowała na festiwalu plenerowym w Lubaniu na Pomorzu z Krzysztofem i Ryszardem Olesińskimi oraz Ryszardem Kupidurem.

Pierwszy album został nagrany w 1980 roku i wydany rok później pod nazwą Maanam. W obsadzie znaleźli się także Paweł Markowski (perkusja) oraz saksofonista jazzowy Zbigniew Namysłowski. Wiele utworów z tych płyt odniosło sukces, a sama płyta to jeden z klasyków polskiego rocka.

Rok później ukazała się kolejna płyta, O !, na której słychać również trębacza jazzowego Tomasza Stańkę.

W 1983 roku ukazał się Night Patrol w języku angielskim, aw 1984 polski Nocny Patrol. Album ten jest powszechnie uważany za najwybitniejsze dzieło Marka Jackowskiego i Kory. Zdaniem wielu nastrój płyt odzwierciedla ówczesną atmosferę w Polsce. Zdjęcie na okładkę płyty wykonał Tadeusz Rolke. Gościnnie zagrali Andrzej Olejniczak (saksofon / akordeon), Wiesław Dziedziński (akordeon), Mieczysław Decowski (wibrafon), Joze Torrez (perkusja) i Janusz Grzywacz (instrumenty klawiszowe).

W 1989 roku, tuż przed chwilowym rozwiązaniem Maanam Sie Ściemnia, zarejestrowano. Album nie był sukcesem komercyjnym; jednak często jest uważany za jednego z najlepszych w grupie, głównie ze względu na eksperymentalne brzmienie. Był to również pierwszy raz, kiedy wideo zespołu pojawiło się w MTV.

W 1991 roku grupa powróciła z Derwisz i Anioł (Derwisz i Anioł). Po raz kolejny Maanam świętował sukcesy, tworząc tytuły Wyjątkowo zimny maj, Anioł (anioł) oraz Co znaczą te słowa (Co oznaczają te słowa). Zdjęcie na okładce autorstwa Andrzeja Świetlika.

Pod koniec 2008 roku ogłoszono „tymczasowe” rozwiązanie zespołu.
Ostatnie lata

W 2011 roku wydała solowy album Ping-pong. W latach 2011–2016 zasiadała w jury programu muzycznego Must be the music. Zmarła na raka jajnika 28 lipca 2018 r.

Scroll to Top