Czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może spowodować zmianę mojej wagi lub wyglądu skóry?
Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, aby doszło u Ciebie do zmian masy ciała w wyniku przyjmowania nowoczesnej mikrotabletki w niskiej dawce, np. zawierającej 0,02 mg estrogenu. Niektóre kobiety nieco przybierają na wadze, inne nieco chudną, jednak u większości nie występuje żadna zmiana wagi. Wiele kobiet z trądzikiem stwierdza u siebie poprawę stanu skóry w wyniku stosowania doustnej antykoncepcji.
Czy powinnam przestać palić podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych?
U dziewcząt, które palą i równocześnie przyjmują tabletki antykoncepcyjne, istnieje podwyższone ryzyko rozwoju zmian naczyniowych z zagrożeniem zakrzepicą. Ryzyko to wzrasta wraz z wiekiem i z ilością wypalanych papierosów. Najlepiej, abyś się zdecydowała albo na doustną antykoncepcję, albo na papierosy. Proszę, omów ten problem z ginekologiem. Udzieli Ci dokładnych informacji na temat ryzyka zdrowotnego związanego z paleniem papierosów.
Jaki jest wpływ alkoholu na działanie tabletek antykoncepcyjnych?
Sporadyczne spożywanie alkoholu nie wywiera bezpośredniego wpływu na skuteczność działania tabletki. Problemy mogą się pojawiać tylko wtedy, gdy będziesz piła na tyle dużo alkoholu, że wywoła on wymioty w ciągu pierwszych godzin (i tylko wtedy) po przyjęciu tabletki. W takim przypadku wydalisz tabletkę z organizmu i nie będzie ona mogła zadziałać. Abyś dalej była zabezpieczona przed niepożądaną ciążą, powinnaś natychmiast przyjąć nową tabletkę. To, ile czasu musi upłynąć między przyjęciem tabletki i wymiotami, aby lek mimo wszystko zadziałał, zależy od wielu czynników. Twój ginekolog może udzielić Ci dokładniejszych informacji.
Czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może wpłynąć na przesunięcie miesiączki?
Dzięki przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych możliwe jest przesunięcie miesiączki, gdy na przykład planujesz urlop, egzamin lub obóz sportowy. Należy to jednak robić jedynie w drodze wyjątku. Możesz cykl zarówno wydłużyć, jak i skrócić. W każdym przypadku powinnaś najpierw zasięgnąć wyczerpującej porady lekarza.
Jak zmienia się miesiączka podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych?
Twoja miesiączka będzie prawdopodobnie nieco lżejsza i krótsza niż zazwyczaj. O ile preparat będzie stosowany w sposób właściwy, krwawienia będą się pojawiać bardzo punktualnie.
Jak powinnam postępować w razie pojawienia się krwawień w trakcie miesiąca?
W pierwszych miesiącach stosowania tabletek antykoncepcyjnych, gdy organizm dopiero się do nich przyzwyczaja, może dochodzić do niewielkich krwawień poza miesiączką. Są one jednak nieszkodliwe i na ogół nie występują już w następnych cyklach. Nie ma powodu do niepokoju. Kontynuuj przyjmowanie tabletek jak zwykle. Możesz zresztą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia krwawień międzymiesiączkowych w ciągu pierwszych cyklów, jeżeli będziesz przyjmować tabletkę zawsze punktualnie o tej samej porze. Jednak gdy krwawienie jest silne – przypomina miesiączkę – lub utrzymuje się dłużej, powinnaś zwrócić się o poradę do lekarza.
Co zrobić, gdy nie pojawia się krwawienie miesiączkowe?
Jeżeli przyjmowałaś tabletkę zgodnie z zaleceniami, nie powinien być to powód do niepokoju. W rzadkich przypadkach krwawienie może w ogóle się nie pojawić. Jednak na wszelki wypadek powinnaś zgłosić do lekarza, aby wykluczyć ciążę.
Co zrobić, gdy zapomnę o przyjęciu tabletki?
Jeżeli zdarzyło Ci się wyjątkowo, jednokrotnie zapomnieć o przyjęciu tabletki, musisz to zrobić najpóźniej w ciągu następnych 12 godzin. Zagwarantuje to dalszą ochronę przed zajściem w ciążę. W przypadku przekroczenia dwunastogodzinnego odstępu czasowego nie można już zagwarantować ochrony przed zapłodnieniem w danym cyklu. W takim przypadku zaleca się stosowanie dodatkowych metod ochronnych (np. prezerwatywy). Jednak niezależnie od tego powinnaś następnie kontynuować przyjmowanie tabletki z otwartego opakowania o ustalonych porach, aby zapobiec przedwczesnemu krwawieniu.
Czy także w razie wymiotów i biegunki jestem chroniona przed zajściem w ciążę?
W przypadku wymiotów lub silnej biegunki w ciągu pierwszych 4 godzin po przyjęciu tabletki powinnaś wziąć następną tabletkę i postępować, jak zwykle. Cykl stosowania leku skróci się przez to o jeden dzień.
Kiedy ochrona przed zajściem w ciążę może być mniej pewna?
Ochrona przed zajściem w ciążę może być mniej pewna, gdy zapomnisz o przyjęciu tabletki lub w razie wystąpienia u Ciebie wymiotów lub biegunki. Jeżeli zdarzyło Ci się wyjątkowo, jednokrotnie zapomnieć o przyjęciu tabletki, musisz ją zażyć najpóźniej w ciągu następnych 12 godzin. Zagwarantuje to dalszą ochronę przed zajściem w ciążę. W przypadku wystąpienia wymiotów lub ciężkiej biegunki w ciągu 4 godzin od przyjęcia tabletki powinnaś wziąć następną tabletkę i kontynuować stosowanie preparatu w zwykły sposób. Także niektóre leki (np. antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe lub preparaty stosowane w leczeniu gruźlicy) mogą zmniejszać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. W razie przyjmowania każdego dodatkowego leku zapytaj lekarza o jego ewentualny wpływ na antykoncepcję.
Jakie są działania niepożądane tabletek antykoncepcyjnych?
Tak jak każdy lek, który w jakiś sposób wpływa na organizm, tabletka antykoncepcyjna może wywierać działania niepożądane. Na przykład na początku jej przyjmowania może występować zwiększone napięcie w obrębie piersi lub mogą się pojawiać niewielkie krwawienia międzymiesiączkowe. Ciężkie działania niepożądane (np. zakrzepica) są rzadkie. Przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek powinnaś uważnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.
Czy tabletki antykoncepcyjne chronią przed AIDS?
Żadne z tabletek antykoncepcyjnych nie chronią przed AIDS! Jedyną i najpewniejszą dziś możliwością ochrony przed tym schorzeniem i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową jest stosowanie prezerwatywy. Dlatego zaleca się jej używanie wraz z doustną antykoncepcją podczas wszelkich ryzykownych kontaktów seksualnych.
Jakie zalety wykazują tabletki antykoncepcyjne w porównaniu do innych metod zapobiegania zajściu w ciążę?
Tabletki antykoncepcyjne nie tylko chronią przed niepożądaną ciążą. Wykazują też pewne korzystne „działania uboczne „: regulują cykl miesiączkowy, łagodzą bóle menstruacyjne. Słabsze krwawienie zapobiega niedoborowi żelaza. I dobra wiadomość dla wielu dziewcząt: tabletkom tym przypisuje się pozytywny wpływ na skórę. Innymi słowy: mniej problemów z trądzikiem.
Jaka pora dnia jest najlepsza na przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych?
Nie jest ważne, o jakiej porze dnia przyjmuje się tabletkę. Wybierz taką porę, która jest dla Ciebie najprostsza i najwygodniejsza (np. rano lub wieczorem, przed pójściem spać). Pory tej musisz jednak zawsze przestrzegać. Im dokładniej będzie zachowywana, tym rzadziej będą występować krwawienia w trakcie miesiąca.
Czy nisko dawkowane tabletki antykoncepcyjne zapewniają równie skuteczną ochronę, jak pozostałe?
Nowoczesne, nisko dawkowane mikrotabletki zawierają zdecydowanie zmniejszone ilości estrogenów i gestagenów, a przy tym zapewniają ochronę przed zajściem w ciążę równie skutecznie, jak dotychczasowe preparaty. Nie należy ich mylić z minitabletkami, które zawierają tylko gestagen.
Jak działają tabletki antykoncepcyjne?
Tabletka antykoncepcyjna zapobiega ciąży na trzy sposoby:
1. Uniemożliwia dojrzewanie komórek jajowych w jajnikach. Bez jajeczkowania nie może dojść do zapłodnienia, a więc i do ciąży.
2. Uniemożliwia upłynnienie śluzu zamykającego szyjkę macicy. Wskutek tego plemniki nie mogą się przez nią przedostać.
3. Uniemożliwia przygotowanie błony śluzowej macicy do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionej komórki jajowej.
Ten wielokierunkowy mechanizm działania zapewnia – o ile tylko przestrzega się dokładnie zaleceń dotyczących dawkowania – prawie 100-procentową ochronę przed niechcianą ciążą.
Dziękuje za odpowiedź także na moje pytanie:-)