Impotencja dotyka coraz większej ilości panów. Problem ten dotyczy nie tylko mężczyzn powyżej 50 roku życia, coraz częściej występuje ona w młodym wieku.

Impotencja to brak erekcji lub wytrysku mimo stanu podniecenia i satysfakcjonującej gry wstępnej. Można o niej mówić w momencie, gdy zaburzenia erekcji występują regularnie, powtarzają się i trwają przez dłuższy czas.

Jej przyczyn można szukać zarówno na podłożu fizycznym, jak i na podłożu psychicznym. Do tej pierwszej grupy możemy zaliczyć choroby takie jak: cukrzyca, zaburzenia hormonalne, a także palenie papierosów, picie alkoholu, nadużywanie leków, przede wszystkim psychotropowych, oraz stosowanie środków dopingujących.

Natomiast do przyczyn leżących w psychice można zaliczyć depresje, stres, lęk przed zapłodnieniem partnerki, lęk przed niepowodzeniem kontaktu seksualnego czy też kompleksy, na przykład kompleks małego członka.

Impotencja stanowi dla mężczyzn bardzo wstydliwy problem. Dlatego też rzadko udają się z nim do lekarza, co jest błędem, gdyż obecnie istnieją farmakologiczne sposoby leczenia tej przypadłości. Natomiast jeśli specjalista stwierdzi impotencje psychogenną, zalecana jest psychoterapia. Może być ona prowadzona z aktualnym partnerem seksualnym lub w formie indywidualnej. Pozwala ona pozbyć się lęków będących przyczyną impotencji.