Podczas gdy o higienie kobiecych narządów rodnych napisano tomy, bo zaniedbania w tej dziedzinie zagrażają rozrodczości, to o „tych” męskich sprawach pisze i mówi się niewiele.
Higiena intymna mężczyzn nie ma większego wpływu na płodność, jednak nie pozostaje bez znaczenia dla intymnych kontaktów jak i własnego samopoczucia.
Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć o higienie?
Mimo że nie należymy do narodów mających opinię elegantów i czyściochów, większość z nas, w tym coraz więcej panów, stara się dbać o swój wygląd. Już nie tylko „skóra, fura i komóra” mogą zaimponować płci pięknej. Zdrowy, zadbany wygląd to gwarancja powodzenia w różnych sytuacjach życiowych. To nienaganny strój, dobrze utrzymane włosy i zęby, ładny zapach i czystość całego ciała są składnikami atrakcyjnego wyglądu. Zaniedbania higieniczne skutkują przykrym zapachem, co odstrasza otoczenie.
Tak więc kąpiel ( najlepiej dwa razy na dobę), codzienna zmiana bielizny, skarpet i koszuli, używanie perspirantów, w przypadku dużej potliwości, i dezodorantów to podstawowe obowiązki każdego mężczyzny. Coraz więcej panów na tym nie poprzestaje, używając kosmetyków do pielęgnacji twarzy czy odwiedzając gabinety kosmetyczne.
Higiena intymna
Każda część ciała mężczyzny powinna pachnieć świeżością. Czystość genitaliów to nie tylko sprawa męska, ale od tego nierzadko zależy stan zdrowia kobiet – partnerek seksualnych. Poza tym myć się należy codziennie nie tylko z powodów erotycznych. Poczucie świeżości i czystości zapewnia bowiem dobre samopoczucie na cały dzień.
Higiena męskich narządów płciowych polega na usuwaniu mastki ( naturalnej wydzieliny służącej do nawilżania żołędzi), potu, resztek moczu czy spermy. Należy starannie przemywać miejsca pod napletkiem, bowiem tam gromadzą się nieczystości, które mogą się stać pożywką dla chorobotwórczych bakterii.
Do mycia należy używać mydła o naturalnym pH. Ostatnio w sprzedaży znajdują się preparaty przeznaczone do męskiej higieny intymnej. Mają one doskonałe właściwości myjące, a poza tym łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia, chronią przed powstawaniem stanów zapalnych, bo posiadają właściwości dezynfekujące. Zmniejszają potliwość i neutralizują niepożądane zapachy, dając na długo uczucie świeżości.
Nie można też zapominać o codziennej zmianie bielizny, która powinna być uszyta z naturalnych tkanin (bawełna, jedwab). Należy unikać sztucznych włókien – ciało powinno oddychać. Bielizna nie może uciskać, z tego powodu zalecane są bokserki.