Sądząc z lektury książek traktujących o miłości po dłuższych romantycznych wstępach bohaterowie dochodzą do pierwszej nocy. I tu dopiero zaczynają się cuda. Szał ciał, świat wiruje dookoła, rozkosze przelewają się wręcz przez brzegi, bo nareszcie dotarli do samego źródła miłości.

Pierwsze przykrości …
Czytelniczki siłą rzeczy zasugerowane pięknymi opisami snują złote marzenia o tych szczytach rozkoszy. Rzeczywistość niezwykle rzadko pasuje do tych opisów. Oczywiście zdarza się, ale w niewielkim odsetku, że kobiety przeżywają orgazm w czasie pierwszego stosunku. Zależy to od wielu uwarunkowań. Najczęściej są to kobiety o wysokim poziomie estrogenów i bardzo dużym temperamencie. Znaczna większość spotyka się z przykrościami: małymi, dużymi, a czasami wręcz poważnymi.

Kształt błony dziewiczej …
Błona dziewicza może mieć rozmaity kształt, szerokość, a także i grubość. Błony półksiężycowate, otaczające wąskim rąbkiem wejście do pochwy pękają często tak łatwo, że partner nie bardzo wierzy w dziewictwo swojej dziewczyny. Nie boli, nie krwawi …no to jak? A tak! Bywa, że taka błona w ogóle nie pęka przy stosunku, a dopiero przy pierwszym porodzie. Kobiety te nie odczuwają żadnych dolegliwości przy pierwszym kontakcie, a gdy do tego mężczyzna obudził już ich wrażliwość seksualną mogą przeżywać szczyty rozkoszy w tej dziedzinie opisywane w literaturze.

Kiedy boli …?
Przeciętne błony dziewicze zasłaniają mniej więcej w połowie wejście do pochwy i w tych przypadkach odczuwa się ostry ból w chwili pęknięcia błony, ale przeważnie nie ma innych dolegliwości. Czasami (szczególnie, gdy nie zadba się o czystość) drobne infekcje pochwy powodujące lekki stan zapalny zaostrzają się i kolejne stosunki bywają nieraz bardzo bolesne, pomimo, że błony już nie ma. W tych przypadkach nie należy próbować współżycia bez końca, ponieważ utrwalają się skojarzenia stosunku i bólu i bywa z tym sporo kłopotów. Oczywiście trzeba iść do lekarza i wyleczyć infekcję. W ten sposób sprawa jest załatwiona, a dalsze współżycie potoczy się normalnie stopniowo rozwijając wrażliwość seksualną sromu i pochwy.

Trochę oliwy do zwilżenia …
Jeżeli nie wystąpią komplikacje związane ze stanem zapalnym to drobne pęknięcia błony dziewiczej goją się zwykle w ciągu tygodnia i potem nie ma już żadnych komplikacji. Fatalna sprawa, gdy partner wygłodzony seksualnie w okresie zalotów postanawia użyć sobie powtarzając często stosunki. W takiej sytuacji nawet zdrowy nabłonek podrażniony nie może prawidłowo się zagoić i sprawa się przeciąga. Tu jedyną radą jest kilkudniowa abstynencja. Jak długo (?), możemy się zorientować, gdy przy próbie stosunku jeszcze boli. Nie zaszkodzi w początkowym okresie współżycia używać troszkę oliwy do zwilżenie krocza przed stosunkiem, ponieważ zmniejsza to ocieranie.

Krwawienie po przerwaniu błony …
Zdarza się, wprawdzie bardzo rzadko, silne krwawienie po przerwaniu błony, która szeroko zarasta. Takie błony dziewicze są zwykle dobrze unaczynione i pękanie tych naczyń może wystąpić w formie długiego i obfitego krwawienia. Bardzo ważne, żeby w takim przypadku, gdy krwawienie zmusza do wielokrotnej zmiany podpaski w ciągu dnia, aby jak najszybciej zwrócić się lekarza, ponieważ oczekiwanie, że przestanie samo jest błędem i można w ten sposób stracić wiele krwi. Wizyta u lekarza jest absolutnie konieczna i nie należy się lękać, bo lekarz szybko odnajduje krwawiącą tętniczkę i zakłada maleńki szew związując naczynie. W ten sposób sprawa jest załatwiona, a z dalszym współżyciem należy poczekać kilka dni do zdjęcia szwu. Jak widać z tego przeglądu pierwszy stosunek nie jest taki straszny, jak go malują.

Nie zaciskać nóg …
W każdym przypadku przy pierwszym stosunku nie należy bronić się ściskają nogi, jeżeli chcemy żeby stosunek przeżyć możliwie gładko. Warto podłożyć wałek lub poduszkę pod biodra i przy tak uniesionej miednicy rozłożyć szeroko nogi. W tej pozycji błona się napina i szybko, prawie bezboleśnie pęka.