Różnice temperamentów dotyczą sfery erotycznej. Aby związek był udany, partnerzy muszą być dopasowani także w tej dziedzinie. Jeśli jedna strona ma znaczenie częściej ochotę na seks, powstają konflikty, wywierany zostaje nacisk, ciągle słyszy się narzekania na oziębłość. W takiej sytuacji taki związek prędzej czy później rozpadnie się. Zazwyczaj nienasycony partner lub partnerka zacznie szukać gdzie indziej zaspokojenia erotycznej żądzy.

Większość ludzi pragnie jednak rozwiązać problem niedopasowania temperamentów i nadal trwać w szczęśliwym związku. Jest to możliwe, o ile obie strony nie będą się nawzajem oskarżać i są gotowe do ustępstw.

Pierwszym krokiem jaki trzeba uczynić to zdobyć się na szczerą rozmowę. W niej należy jasno sprecyzować i określić wzajemne potrzeby seksualne i indywidualny temperament.
Warto wiedzieć, że można zaspokoić potrzeby partnera nie współżyjąc. Rozkosz można sprawić pieszczotami. Po za tym, żadna ze stron nie może z góry zakładać, że nie ma ochoty się kochać.

Partner z dużym temperamentem powinien wzbudzić potrzeby seksualne drugiej osoby pieszczotami, grą wstępną czy masażem erotycznym. Najlepiej zacząć od masażu czy głaskania bez podtekstów erotycznych, by rozbudzić chęć na coś więcej.

Szczera rozmowa powinna uzmysłowić obojgu partnerom co wprawia ich w seksualny nastrój. Być może są to erotyczne filmy, gazety, kąpiel we dwoje lub inne czynności. Warto o nich wiedzieć i się ich nie wstydzić.

Należy pamiętać, że w różnych okresach życia inaczej dla mężczyzny i kobiety następuje spadek aktywności seksualnej. Nie można wtedy myśleć, że sex stal się rutyną i nudą lub przestaliśmy się podobać parterowi. Jeśli strony tego nie zrozumieją może dojść do sytuacji, gdzie współżycie zamiast być rozkoszą i przyjemnością stanie się obowiązkiem i to w niektórych sytuacjach przykrym obciążeniem.

Ważnym aspektem życia seksualnego powinna być umiejętność sygnalizowania swej chęci na coś więcej bez ranienia drugiej strony. Trzeba pamiętać, że nie można zmuszać partnera do doznań erotycznych.

Pamiętajmy, że odpowiednie postępowanie, zrozumiecie i ustępstwa minimalizują różnicę między temperamentami i wykluczają szereg nieprzyjemnych sytuacji, prowadzących do osłabienia więzi, a nawet zakończenia związku.

Sex jest ważną częścią życia, ale nie najważniejszą. I warto o tym pamiętać.