Wazektomia jest obecnie jedyną znaną, uznaną i stosowaną na całym świecie antykoncepcją mężczyzn. Jednak w Polsce wiedza o niej jest niewielka, natomiast nieufność duża. Wielu mężczyzn traktuje ją jak kastrację, co wiąże się dla nich z utratą męskości.

Zabieg ten jednak nie ma nic wspólnego z kastracją. Jądra pozostają nienaruszone. Wazektomia polega bowiem na przecięciu nasieniowodów, przez które plemniki dostają się do spermy. Nie wpływa to na zdolność do wytrysku.

Obecnie w celu wykonania zabiegu wykorzystywana jest technika „bez skalpela”. Jest ona mniej inwazyjna, użycie jej przynosi korzyści w postaci braku szwów, skrócenia czasu zabiegu i rehabilitacji, zmniejszenia ryzyka krwawienia, mniejszego dyskomfortu i większej skuteczności.

Procedura trwa ok. 15-30 minut. Wykonywana jest ze znieczuleniem miejscowym.  Po dwóch i trzech miesiącach należy wykonać morfologię nasienia, aby sprawdzić czy nie znajdują się już w nim plemniki.

Wazektomię można wykonać także w Polsce. Ośrodki zajmujące się tym zabiegiem znajdują się między innymi w Warszawie czy Katowicach. Koszt procedury waha się od dwóch do trzech tysięcy złotych.