Dawniej funkcjonowały określenia „stara panna” i „stary kawaler”, które w pewien sposób deprecjonowały życie osób samotnych. Dziś określenia te zastąpił termin „singiel”. Wraz ze zmianą nazewnictwa zmieniło się też podejście do ludzi żyjących w pojedynkę. Dawniej uważano, że ludzie są samotni ponieważ tak, a nie inaczej ułożyło się im życie. Ich dotychczasowe związki kończyły się  niepowodzeniem, co jeszcze skuteczniej uświadamiało ich w przekonaniu, że skazani są na samotność. Dziś osoba samotna, czyli tzw. singiel postrzegany jest  w zupełnie innym świetle. Pojawienie się w naszym społeczeństwie pokolenia nowoczesnych singli związane jest z ustrojową transformacją i pojawieniem się wolnego rynku. Pojawiły się nieznane wcześniej możliwości kariery dla młodych, wykształconych ludzi i tradycyjne modele życia, w tym plany matrymonialne, odeszły na dalszy plan. Single nie planują zakładania rodziny w najbliższym czasie, choć tak naprawdę nie wykluczają tego w przyszłości. Single stały się towarem niszowym na rynku. Powstały kluby dla singli, mieszkania dla singli, biura podróży stworzyły propozycje wczasów dla singli, a w Internecie aż roi się od portali randkowych właśnie dla singli. Jest wiele powodów by stać się singlem. Może to być nieśmiałość, strach przed rozczarowaniem lub strach przed utratą wolności. Ludzie chcą się zwyczajnie wyszaleć, lub stawiają zbyt duże wymagania swoim potencjalnym partnerom. Często świadomie wybierają samotność, by skoncentrować swój czas i uwagę na innych aspektach życia. Bycie singlem jest zwyczajnie wygodne, ostatnio wręcz modne.  Ponadto życie w pojedynkę daję poczucie wolności i niezależności, których często brak w stałych związkach.

 

Współcześni single mówią o sobie, że są sami, ale nie samotni. Jeżeli tylko mają czas i ochotę umawiają się na modne ostatnio randki w Internecie. Single nie szukają współmałżonka, bo zwyczajnie tego nie chcą , ale wielu z nich prowadzi bogate życie towarzyskie i może mieć wielu tymczasowych partnerów, z którymi tworzą zazwyczaj krótkotrwałe i luźne związki. Singiel, choć żyje w pojedynkę wcale nie musie być sam. W dzisiejszym społeczeństwie mamy bowiem do czynienia z dużą przemianą więzi międzyludzkich. Dziś młodzi ludzie sami wyznaczają sobie życiowe cele, a życie w stałym związku do kompromisy, ustępstwa i stałe negocjacje. Dlatego single wybierają życie w pojedynkę, by ułatwić sobie zawodowe sukcesy i karierę. Wiadomo jak trudno jest połączyć karierę z życiem rodzinnym, dlatego single nierzadko decydują się na bycie singlami właśnie ze względu dla ułatwienia sobie kariery zawodowej i szybszego bogacenia się.

 

Współcześni single to osoby samotne z wyboru, czasem też z konieczności, choć tak naprawdę większość z nich nie wyklucza, że w przyszłości podejmie plany matrymonialne, na razie koncentrują na robieniu kariery i ewentualnie luźnych związkach. Ich życie towarzyskie często jest urozmaicone, mają swoje profile na wielu portalach randkowych i chętnie umawiają się na randki w Internecie.

 

Życie w pojedynkę to często dobrowolny wybór singli. Ale to, że taka osoba jest sama wcale nie musi oznaczać samotności. Single prowadzą intensywne i bogate życie towarzyskie. Ponieważ są to przeważnie ludzie wykształceni o ukształtowanej pozycji zawodowej, bywają w drogich restauracjach, modnych galeriach, uprawiają tzw. clubbing i wyjeżdżają na wycieczki do egzotycznych krajów. Single mają wielu przyjaciół, z którymi spędzają wolny czas. A to, że nie posiadają stałego partnera, nie oznacza wcale, że prowadzą ubogie życie seksualne. Otóż według badań seksuologa prof. Zbigniewa Izdebskiego, blisko połowa singli Polsce miewa jednego kochanka w ciągu roku, 26 procent dwóch, a 27 procent trzech i więcej. Jak widać single mają urozmaicone życie towarzyskie, jak również seksualne. Pozwala im na to wolność i niezależność finansową.

 

Współczesny singiel „sam, ale nie samotny”. Czasem z wyboru, a czasem z konieczności prowadzą życie w pojedynką. Koncentrują się na karierze, korzystają z wolności swobody i samodzielności,  miewają licznych przyjaciół.  Prowadzą urozmaicone życie zawodowe , towarzyskie i seksualne. Preferują luźne związki, a przelotnych partnerów poszukują często na portalach randkowych. Nie wykluczają stałego związku, a raczej odkładają go na przyszłość. Teraz wolą korzystać z wolności i niezależności. Tworzą nowy rodzaj związków międzyludzkich, które są luźne, bez zobowiązań i opierają się w dużym stopniu na swobodnych kontaktach seksualnych. Single to ludzie wyzwoleni i niezależni, którzy stały związek i założenie rodziny odkładają na nieokreśloną bliżej przyszłość.