Wanilia pochodzi z jednego z kwiatów orchidei.Wanilia to wiecznie zielona roślina, o żółto – białych kwiatach. Nasienia tego kwiata suszy się i wędzi, mają one kształt podłużnych pałeczek tak zwanych lasek wanilii.Wanilia posiada wiele walorów kulinarnych, nadaje słodki smak i aromat a oprócz tego uznawana jest za substancję oddziałującą na sferę uczuciowo-seksualną.

Afrodyzjak ten używany był przez Asteków mieszany razem z czekoladom,używano go jako lek i przyprawę.W szesnastym wieku zaczęto używać wanilii do aromatyzowania słodyczy.Uprawiana była tylko w Meksyku, ze względu na owady które zapylały kwiaty wanili. Zmieniło się to dopiero gdy wynaleziono sztuczne zapylanie kwiatów.

W laseczce wanilii znajduje się lepki słodki miąższ któremu przypisuje się największe właściwości. Skórkę można zetrzeć jako posypkę.Zmysłowy zapach i oryginalny smak pobudzają apetyt – również na seks. Działanie tego kwiata jest rozluźniające lub pobudzające w zależności od spożytej ilości. Mówi się że wanilia jako substancja pitna ma smak miłości, na pewno ma działanie uszczęśliwiające dzięki fitoferomonom są to cząsteczki miłości i radości. Swoją popularność zawdzięcza także kamasutrze, w której uznawana jest za jeden z najsilniejszych afrodyzjaków.

Często możesz się spotkać z różnymi kremami ,olejkami i perfumami które zwierają wanilie. Sam zapach wanilli podnosi libido i pożądanie.