„Choroba przenoszona drogą płciową” to nazwa używana w odniesieniu do ponad dwudziestu chorób, które są przenoszone głównie przez seks analny, oralny i waginalny. Wprawdzie skutki ich występowania nie ograniczają się wyłącznie do narządów płciowych i choroby te nie zawsze związane są z aktywnością seksualną, ale najczęściej tak się dzieje. W większości przypadków organizmy wywołujące choroby przenoszone drogą płciową przedostają się do organizmu przez błony śluzowe: ciepłe, wilgotne powierzchnie pochwy, cewkę moczową, odbyt i jamę ustną. Jednak w niektórych przypadkach, kontakt z owrzodzeniem na skórze lub inny rodzaj kontaktu ze skórą może wystarczyć, żeby doszło do przeniesienia choroby (patrz opis każdej z chorób). Ponadto, wszelkie ranki lub uszkodzenia skóry, które umożliwiają zarazkom przedostanie się do krwiobiegu, zwiększają ryzyko przeniesienia choroby, zwłaszcza w przypadku zakażeń przenoszonych przez krew, takich jak HIV i zapalenie wątroby typu B.
Większość chorób przenoszonych drogą płciową wywoływanych przez bakterie, pierwotniaki i inne drobnoustroje zwykle leczy się antybiotykami lub kremami i płynami stosowanymi miejscowo. Wśród najpowszechniejszych chorób przenoszonych drogą płciową są dwa zakażenia bakteryjne znane od starożytności: syfilis i rzeżączka. Niepokojąco wzrosła też liczba przypadków trzeciego zakażenia – chlamydii. Wszystkie trzy leczy się antybiotykami, nieleczone mogą jednak wywoływać poważne powikłania.
Zakażenia wirusowe nie są całkowicie uleczalne. Obejmują one opryszczkę, wirus brodawczaka ludzkiego wywołującego brodawkę płciową oraz ludzki wirus niedoboru odporności (HIV), będący przyczyną AIDS. Leczenie pomaga złagodzić objawy i/lub opóźnić rozwój choroby.
Zapalenie wątroby jest jedyną chorobą przenoszoną drogą płciową, na którą istnieje szczepionka.szczepionka jest tylko na wzw typ B, na C nie ma!
Inne powszechnie występujące choroby przenoszone drogą płciową to rzęsistkowica, wywoływana przez pierwotniaki i leczona antybiotykiem podawanym doustnie oraz świerzb i wesz łonowa – są to drobne organizmy atakujące włosy łonowe lub skórę, które zwalcza się poprzez miejscowe stosowanie kremów i płynów. Bakteryjne zapalenie pochwy nie zawsze przenosi się drogą płciową, ponieważ zmiany we florze bakteryjnej pochwy (organizmy żyjące w pochwie zdrowej kobiety) mogą pojawić się nawet jeśli nie doszło do kontaktów seksualnych.
Istnieją ponad 24 choroby przenoszone drogą płciową – nie wszystkie zostaną omówione w tym rozdziale. Więcej informacji o chorobach przenoszonych drogą płciową znajdziesz w rozdziale 15 pt. „HIV, AIDS i kobiety” i 24 pt.„Wybrane praktyki, problemy i zabiegi medyczne” oraz w książce pt. „STD Handbook” („Podręcznik chorób przenoszonych drogą płciową”) wydanej przez Montreal Health Press. Pełną listę literatury znajdziesz w „Źródłach informacji”.