Odczuwasz niechęć do seksu? Stosunki sprawiają ból? Masz wrażenie, że Twoje ciało Cię zdradza, nie panujesz nad swoimi reakcjami? A może przeciwnie, cierpisz na uzależnienie od seksu i ciągle Ci mało? Każdy z tych problemów możesz bezpiecznie omówić z seksuologiem.

Seksuolog nie jest lekarzem w typowym znaczeniu tego słowa. Przede wszystkim nie może wypisać recepty, podobnie jak psycholog, tak więc terapia seksuologiczna nie polega na łykaniu błękitnych pigułek szczęścia. Jest za to okazją do przyjrzenia się sobie i partnerowi/partnerce w zupełnie nowy sposób.

Jest rzeczą zupełnie naturalną, że w długoletnim związku życie erotyczne niewiele ma wspólnego z gwałtownymi uniesieniami znanymi z początkowego etapu bycia razem. Jeśli jednak pożycie przypomina monotonne odbębnianie obowiązku, lub co gorsza zupełnie zanika, koniecznie trzeba się nad tym zastanowić. Seks jest naturalną potrzebą człowieka, mającą wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Rezygnacja z tej sfery życia to jak odmawianie sobie jedzenia owoców. Niby ta się żyć, ale co to za życie bez witamin?

Bardzo często kobiety rezygnują z seksu zasłaniając się „bólem głowy” z prostego powodu – stosunek sprawia im ból. Ginekolog nie znajduje przyczyny, kobieta czuje się pozostawiona sama sobie. Zupełnie niesłusznie, przyczyna dyskomfortu nie musi być mechaniczna, być może warto poszukać jej w zupełnie innym obszarze podświadomości.

Najczęstszym powodem, dla którego mężczyźni rezygnują ze współżycia jest obawa, że zawiodą, szczególnie jeśli taka sytuacja miała już miejsce. Zamiast zdecydować się na szczerą rozmowę z partnerką odwracają się na drugi bok i zasypiają. Tymczasem nie ma się co łudzić, problem nie zniknie tylko dlatego, że będziemy udawać, że go nie ma.

Kochacie się i niby wszystko między Wami dobrze się układa, ale orgazm nie nadchodzi? To znaczy, że się nie układa i pora już przestać myśleć, że następnym razem będzie lepiej bo najprawdopodobniej nie będzie. Lepiej przełamać fałszywy wstyd i porozmawiać z kimś kto potrafi Wam pomóc. Większość problemów seksualnych ma swoje źródła w psychice partnerów. Odkrycie ich prawdziwego oblicza to pierwszy krok do poprawy jakości życia seksualnego. Wiele problemów małżeńskich rozwiązywanych jest w poradniach seksuologicznych, wbrew pozorom seks naprawdę odgrywa dużą rolę w naszym życiu. Trzeba pamiętać, że seksuolog to wyspecjalizowany psycholog można go znaleźć np. w Poradnia Psychologiczna Nasza Strefa.

Do seksuologa można udać się również jeśli nie ma się partnera, a ma się problemy z tożsamością płciową, odczuwa lęk przed stosunkiem seksualnym, który przekłada się na lęk przed wejściem w bliższą relację z drugą osobą płci przeciwnej.