Wiele osób obawia się niedopasowania seksualnego. Jest ono rozumiane jako dysproporcja w budowie i wielkości narządów płciowych, która może rozczarować partnera, uniemożliwić udane współżycie seksualne. Wyrazem powszechności takich obaw jest kompleks małego członka u mężczyn, a u kobiet tzw. „szok dziewicy”. Polega on na tym, że członek w stanie erekcji wydaje się niewspółmiernie duży wobec „małej dziurki” i przewiduje się koszmarny ból w trakcie stosunku.

Czy niedopasowanie seksualne jest problemem? W praktyce lekarskiej niedopasowanie seksualne jest bardzo rzadko spotykanym zjawiskiem. Oto typowe jego warianty:

NADMIERNY LUZ W POCHWIE
Może wystąpić np. jako następstwo zmian poporodowych u kobiet, kiedy pochwa staje się szersza. Ruchy frykcyjne członka są słabo odczuwalne, co może utrudniać osiągnięcie orgazmu. Zdarza się również w przypadku, kiedy kobieta ma szeroką pochwę, a mężczyzna cienki członek. W takich przypadkach zaleca się wybór innych pozycji stosunku, zaciskanie ud przez kobietę w trakcie stosunku, stosowanie prezerwatyw z wypustkami. Te metody były zalecane od stuleci przez „Kamasutrę”, japońskie i hinduskie traktaty sztuki miłosnej.

MIKROPENIS
Bardzo rzadko spotykana wada członka, który w stanie erekcji ma kilka centymetrów długości. W takim przypadku zaleca się zabieg operacyjny.

NIEPEŁNA EREKCJA CZŁONKA
Zdarza się, że erekcja członka u danego mężczyzny jest niepełna lub staje się niepełna w trakcie stosunku, a mężczyzna nie jest tego świadomy. W takim przypadku stosowanie leków (np. Viagra, injekcje w ciała jamiste członka) rozwiązują problem. Inny wariant – po długim okresie abstynencji seksualnej członek może się zmniejszyć („zanik z nieczynności”) Aktywność seksualna i ewentualna pomoc eliminują problem.

WADY BUDOWY NARZĄDÓW PŁCIOWYCH
Np. stulejka duże skrzywienie członka w stanie erekcji, podwójna pochwa, przegroda w pochwie itp. wprawdzie rzadko spotykane (z wyjątkiem stulejki), ale mogą utrudniać, a niekiedy uniemożliwiać współżycie seksualne. Zalecane jest leczenie operacyjne.

RZEKOME NIEDOPASOWANIE
Np. partnerka miała partnera z dużym członkiem i widząc mniejszy członek u aktualnego partnera przewiduje, że będzie miała słabsze doznania. Tego typu nastawienie może wpływać na percepcję doznań dotykowych w trakcie stosunku. Pomoc polega na udzieleniu informacji, że pochwa jest elastyczna i dopasowuje się do różnych rozmiarów członka.