Współczesny styl życia sprawia, że wiele osób nie znajduje w odpowiednim czasie partnerki lub partnera życiowego. Fakt ten dotyczy głównie osób, dla których priorytetem jest rozwój osobisty i kariera zawodowa. Brak czasu na kontakty towarzyskie sprawia, że osoby te przez wiele lat żyją samotnie. Wiadomo jednak, że człowiek to istota stadna, a tym samym nie potrafi żyć w samotności. Właśnie z myślą o takich osobach powstają biura matrymonialne – jednostki, których zasadniczym celem jest kojarzenie par. Obok placówek stacjonarnych funkcjonują internetowe biura matrymonialne. Czym różnią się obydwie alternatywy? Główna idea stacjonarnych i internetowych biur matrymonialnych jest taka sama – dobieranie par i doprowadzenie do małżeństwa. Oczywiście nic nie dzieje się na siłę, każdy człowiek posiada wolną wolę i wolność wyboru, a tym samym sam decyduje, czy chce spędzić resztę życia z tą, a nie inną osobą. Internetowe biura matrymonialne zapewniają optymalną anonimowość. Umieszczane tu ogłoszenia matrymonialne są tworzone przez potencjalnych kandydatów lub kandydatki, a jedyna weryfikacja ze strony moderatora czy administratora portalu dotyczy pojawiania się ewentualnych słów wulgarnych lub niemoralnych i niewłaściwych propozycji towarzyskich.

Ogólnie rzecz ujmując, każdy kandydat lub kandydatka ma możliwość zaprezentowania własnej osoby zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Fakt ten dotyczy także informacji podstawowych, czyli wieku, miejsca zamieszkania, wykształcenia, posiadania dzieci lub ich nie posiadania, podejścia do palenia papierosów, alkoholu czy posiadania zwierząt. W rzeczy samej każda osoba może wpisać to, co uważa za stosowne. Kwestia ta obejmuje również umieszczanie zdjęć, które stanowią dopełnienie profilu danej osoby. Często jednak ogłoszenia w internecie ograniczają się do krótkich treści takich jak: „Szukam partnera – samotni panowie przed czterdziestką mile widziani.” Stacjonarne biuro matrymonialne działa na podobnych zasadach co internetowe, aczkolwiek jego specyfika jest nieco inna. Zasadniczą różnicą jest to, że potencjalny kandydat lub kandydatka po wypełnienie ankiety personalnej obowiązkowo spotyka się z psychologiem, który weryfikuje podane informacje. W praktyce oznacza to, że umieszczane w katalogach oferty matrymonialne stają się bardziej wiarygodne.

Kolejną różnicą jest to, że stacjonarne biura matrymonialne posiadają własnego fotografa lub współpracują z osobą zajmującą się profesjonalnym wykonywaniem zdjęć klientów lub klientek – zdjęcia te docelowo trafiają do katalogu, wzbogacając profil danej osoby. Ostatnim etapem jest bezpośrednie spotkanie. Celem tego działania jest właściwe poznanie osób. Należy podkreślić, że decyzja należy do dwóch stron, dlatego też oboje klienci mają dostęp do profilu drugiej osoby. Inaczej rzecz ujmując, jeśli kobieta znajdzie odpowiedniego kandydata, jej profil przedstawiany jest mężczyźnie. W przypadku placówek stacjonarnych dodatkowo prowadzona jest weryfikacja ze strony psychologa. W sytuacji, gdy obydwie strony wyrażą chęć bezpośredniego poznania, biuro matrymonialne realizuje oficjalne spotkanie. Spotkanie może mieć miejsce w siedzibie biura matrymonialnego lub w innym miejscu publicznym, np. w kawiarni, zapewniającym odpowiednie warunki do rozmowy i wzajemnego poznawania się potencjalnych partnerów.