Biura matrymonialne to miejsca, których wiele osób unika niczym diabeł święconej wody, w rzeczywistości nie ma jednak nic niewłaściwego w korzystaniu z tego typu placówek. Do wyboru mamy rozwiązania internetowe oraz stacjonarne, nie mniej jednak należy podkreślić, że charakter każdej jednostki jest bardzo podobny. Zasadniczym elementem są ogłoszenia matrymonialne, umieszczane przez potencjalnych kandydatów. Należy jednak pamiętać, że anons, jak również profil danej osoby, nie powinien być przypadkowy, ważne jest to, aby było to rozwiązanie przemyślane i konkretne. Oczywisty jest fakt, iż każdy może napisać, co ślina na język przyniesie, dlatego też biura matrymonialne posiadają określone procedury działania. Pierwszą kwestią jest rozmowa z kandydatem lub kandydatką. Osoba prowadząca rozmowę z założenia posiada odpowiednie doświadczenie, a tym samym właściwie wykona swoje zadanie. W wielu przypadkach rozmowę prowadzi psycholog, która optymalnie oceni zamiary potencjalnego kandydata czy kandydatki.

Przytoczone kwestie dotyczą oczywiście placówek stacjonarnych, w przypadku internetowego biura matrymonialnego sytuacja wygląda nieco inaczej – priorytetem są informacje przedstawione przez kandydatkę lub kandydata. Pomocne są pytania, na które należy udzielić odpowiedzi. Ogólnie wiadomo, że z usług biur matrymonialnych korzystają ludzie w różnym wieku. Każde biuro matrymonialne posiada odpowiednio ułożone profile osobowe, uwzględniające w pierwszej kolejności przedział wiekowy, miejsce zamieszkania oraz wykształcenie kandydatki czy kandydata. Ważne jest także to, czy dana osoba ma lub chce mieć dzieci, toleruje zwierzęta, alkohol oraz czy należy do osób palących lub akceptujących palenie. Każda kandydatka lub kandydat otrzymuje katalog, w którym znajdują się oferty matrymonialne przedstawicieli płci przeciwnej. W przeważającej większości ogłoszenia matrymonialne dopełniane są zdjęciami. W tym momencie należy podkreślić, że placówki stacjonarne bardzo często posiadają własnego fotografa, który wykonuje realne zdjęcia.

W biurach internetowych są to fotografie umieszczane wyłącznie przez kandydatkę lub kandydata. Ostatnim etapem jest bezpośredni kontakt z wybraną kandydatką lub kandydatem. Nie ma określonych limitów, z iloma osobami może spotkać się klient czy klientka biura, należy jednak pamiętać, że w danym momencie możliwe jest spotkanie wyłącznie z jedną osobą. Najbardziej wiarygodne są ogłoszenia, na pozór trywialne, rozpoczynające się od słów „szukam partnera/partnerki (…)” – anonse tego typu jasno wskazują, jakie oczekiwania i preferencje ma dana osoba. Internetowe biura matrymonialne zapewniają większą anonimowość, dlatego też cieszą się większym zainteresowaniem wśród osób młodych, które z różnych względów nie znalazły właściwej osoby w inny sposób. Z usług stacjonarnych biur matrymonialnych bardzo często korzystają osoby starsze, nierzadko wdowy/wdowcy lub osoby rozwiedzione. Status cywilny kandydatki lub kandydata jest zawsze uwzględniany w jej indywidualnym profilu.