Istnieje wiele rodzajów antykoncepcji, które mają za zadanie uchronić przed niepożądaną ciążą. Zdecydowanie najczęściej wybierane są prezerwatywy oraz pigułki. Ale w obu przypadkach może dojść do niechcianej sytuacji – prezerwatywa może przecież pęknąć lub się zsunąć, a kobieta może zapomnieć o przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej w odpowiednim czasie. Właśnie w takiej sytuacji z odsieczą przychodzi tabletka „dzień po”, nazywana również antykoncepcją awaryjną. Co warto na jej temat wiedzieć?

1. Tabletka „dzień po” – co to takiego?

2. Na ile skuteczna jest antykoncepcja awaryjna?

3. Skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej

4. Czy muszę mieć receptę w przypadku tabletki „dzień po”?

5. Antykoncepcja awaryjna – ile to kosztuje?

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że macierzyństwo czy tacierzyństwo powinno być w pełni przemyślaną decyzją. Nie tylko ze względu na rodziców, ale i dziecko, które może pojawić się na świecie. A ponieważ tabletki antykoncepcyjne i prezerwatywy bywają zawodne, istnieje jeden sposób, dzięki któremu możemy uchronić się przed niechcianą ciążą. Na ile jest skuteczny i bezpieczny?

1. Tabletka „dzień po” – co to takiego?

Doraźna, kryzysowa, ratunkowa – tabletka „dzień po” ma różne określenia. Niezależnie od tego, jak ją nazywamy, jest to forma ochrony przed niechcianą ciążą w sytuacji, gdy zawodzą inne formy zabezpieczenia. Warto jednak podkreślić, że nie bez przyczyny postrzegamy tę tabletkę jako antykoncepcję awaryjną. Należy po nią sięgać jedynie w określonych przypadkach, nie można jej nadużywać i stosować zbyt często, ponieważ może to powodować problemy zdrowotne. „Określone przypadki” to także m.in. pomyłka podczas obliczania dni płodnych, ale i bardziej drastyczne sytuacje, bo i takie niestety się zdarzają. Po tabletkę mogą sięgnąć również zgwałcone kobiety.

Warto też podkreślić, że antykoncepcja awaryjna niesłusznie mylona jest z tabletkami wczesnoporonnymi.

ellaone

Tabletka dzień po ma na celu zapobieganie niechcianej ciąży – tuż po jej zażyciu dochodzi do zatrzymania owulacji, a więc nie może dojść do zapłodnienia.

2. Na ile skuteczna jest antykoncepcja awaryjna?

Tylko wstrzemięźliwość od seksu daje nam stuprocentową pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia. Różne metody antykoncepcji mają różną skuteczność. Jeśli chodzi o skuteczność antykoncepcji awaryjnej, możemy śmiało powiedzieć, że w grę wchodzi niemal stuprocentowa pewność, iż nie dojdzie do zapłodnienia. Pigułka o nazwie EllaOne zawiera w składzie substancję czynną o nazwie octan uliprystalu, który hamuje wypuszczanie komórki jajowej i powoduje opóźnienie owulacji. Dodatkowo pigułka prowadzi do takich zmian w macicy, które utrudniają zaimplementowanie się pęcherzyka ciążowego.

W pierwszej dobie po „wpadce”, zażycie tabletki dzień po według różnych szacunków daje 97-99 proc. pewności, że kobieta nie zajdzie w ciążę. Skuteczność tabletki „dzień po” można wiec ocenić bardzo wysoko.

3. Skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej

Nie bez przyczyny podkreślamy, że tabletki „dzień po” nie można stosować zbyt często. Nie może być tak, że np. po odbyciu niezabezpieczonego stosunku regularnie sięgamy po tę pigułkę. Dlaczego?

Zażycie tabletki „dzień po” ma duży wpływ na rozregulowanie cyklu miesięcznego, w związku z czym zaleca się przyjmowanie maksymalnie jednej takiej tabletki w czasie jednego cyklu. Ale na tym nie koniec – warto też wskazać skutki uboczne tabletki. Zaliczamy do nich:

  • nudności i wymioty
  • bóle głowy i zawroty głowy
  • tkliwość piersi
  • uczucie zmęczenia
  • ból brzucha podczas cyklu miesiączkowego
  • krwawienie śródmiesiączkowe
  • zmiany skórne
  • tabletka może również zaostrzać ataki astmy

Jest także kilka poważnych przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji awaryjnej. Dlatego, by zastosować antykoncepcję awaryjną, warto porozmawiać wcześniej z kompetentnym ginekologiem. Szczególnie, jeśli to nasz pierwszy raz.

tabletki antykoncepcyjne

4. Czy muszę mieć receptę w przypadku tabletki „dzień po”?

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest jedną z najczęstszych przyczyn, dla których odwiedzamy ginekologa. Wiele kobiet zadaje sobie również pytanie, „czy muszę mieć receptę na tabletkę dzień po”. Jeszcze kilka lat temu każda osoba powyżej 15. roku życia mogła kupić taką tabletkę bez recepty. Było to podyktowane decyzją Komisji Europejskiej, która uznała, że jest to na tyle skuteczna i bezpieczna tabletka, by można ją było zastosować bez konsultacji z lekarzem. Jednakże w Polsce w 2017 roku politycy podjęli decyzję, że kupienie antykoncepcji awaryjnej wymaga posiadania recepty. Dobre wieści są natomiast takie, że można ją uzyskać bez wychodzenia z domu, poprzez konsultację lekarską online i wypełnienie kwestionariusza medycznego. Środek można wykupić w każdej aptece.

5. Antykoncepcja awaryjna – ile to kosztuje?

Jeśli chodzi o koszt zakupu tabletki „dzień po”, niestety nie możemy wskazać jednej ceny. Koszt tabletki, w zależności od jej rodzaju oraz konkretnej apteki, waha się od 30 do nawet 120 zł. Do tego należy również doliczyć koszt wizyty lekarskiej lub konsultacji online.