Obniżenie libido czy spadek pożądania u kobiet  to dosyć kłopotliwe problemy, ale jak się okazuje, całkiem powszechne, bo boryka się z nimi aż 35% populacji kobiet na  świecie. Skąd się bierze ten problem?  Jakie są przyczyny zaburzenia libido i jak sobie z tym radzić, aby powrócić do odczuwania satysfakcji podczas stosunku?

Libido (łac. żądza) to pobudzenie pochodzące z wnętrza organizmu, mające na celu zaspokojenie potrzeb seksualnych – wyjaśniają specjaliści z Klinik Ziemlewski. Pojęcie zostało wprowadzone przez słynnego dziewietnastowiecznego psychiatrę, który rozumiał libido jako pewną formę energii. Natomiast w znacznie szerszym ujęciu spojrzał na to Jung, który uznał libido za energię psychiczną w ogóle.  Popęd seksualny związany jest z wieloma czynnikami, w konsekwencji wiele aspektów wpływa na jego nasilenie.

Konsekwencją zaburzeń libido najczęściej jest jego spadek, wówczas oznacza to obniżenie popędu seksualnego, które nie spowodowane jest stresem lub chwilową niedyspozycją.

Przyczyny spadku libido

Wiele czynników wpływa na spadek popędu seksualnego. Warto wymienić te najczęstsze.

 • Uwarunkowania psychologiczne. W tej grupie mieszczą się takie kwestie jak: depresja, kompleksy, problemy w związku, traumatyczne przeżycia z dzieciństwa. W każdym z tych przypadków należy zgłosić się po pomoc do specjalisty, który pomoże: przepracować pewne traumy, rozwiązać problemy bieżące i powrócić do aktywności seksualnej. W przypadku kompleksów, warto pracować nad sobą i spróbować się zaakceptować. Powszechnie wiadomo, że niskie poczucie własnej wartości może skutecznie zniechęcić do współżycia.
 • Choroby. Na pociąg seksualny wpływają też różne choroby, takie jak: hiperprolatkynemmia (zwiększona produkcja prolaktyny wpływa na blokadę popędu seksualnego); cukrzyca; anemia; choroby serca.
 • Zaburzenia gospodarki hormonalnej. Hormony w znacznym stopniu wpływają na życie seksualne. Na libido wpływa również produkcja prolaktyny, wysoki poziom tegoż hormonu po porodzone blokuje owulacje i obniża popęd płciowy – tłumacza eksperci z Klinik Ziemlewski.  W czasie ciąży, menopauzy, laktacji pojawia się u kobiet problem suchości pochwy. Wówczas stosunek nie jest przyjemnością i kobieta zaczyna unikać kontaktów ze względu na swój komfort. Na to tez są sposoby, można sięgnąć po  leki, które nawilżają pochwę.
 • Poród. Wpływa na to trauma poporodowa, na którą cierpi 10% kobiet. Co więcej, kobieta w trakcie porodu odnosi niewielkie urazy, które potem mogą okazać się dosyć kłopotliwe, chodzi tu o  rozciągnięcie pochwy, do tego stopnia, że jakość doznań płynących ze zbliżeń dla obu stron wyraźnie spada.

Sposoby na poprawę libido

Warto na początek spróbować zastosować naturalne afrodyzjaki, które często w znacznej mierze wpływają na popęd seksualny. Naturalnymi afrodyzjakami dla kobiet są:

 • witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, wspomoże też ukrwienie narządów płciowych, cytrusy to najlepsze źródło witaminy C,
 • witaminy z grupy B pomagają utrzymać układ nerwowy w jak najlepszej kondycji, znajdują się w orzechach, pełnym ziarnie, brokułach,
 • miłorząb japoński,
 • damiana (turnera diffusa),
 • ptychopetalum,
 • lukrecja.

Warto również nieco bardziej zadbać o siebie i zmienić jakość swojego życia. Należy unikać:

 • cukru i słodzonych produktów,
 • tłuszczów zwierzęcych,
 • produktów wysokokalorycznych,
 • alkoholu,
 • stresu.

Kiedy warto zadziałać bardziej inwazyjnie?

Dosyć duże zmiany poporodowe można zniwelować laserem Mona Lisa Touch. To już coraz częściej wybierane rozwiązanie, tym bardziej, że jest ono bezpieczne, bo używa się lasera, a nie skalpela. Zabieg jest prosty i bezbolesny, w konsekwencji, nawet nie stosuje się znieczulenia. Nie trzeba się na niego w żaden sposób przygotowywać, nie są wymagane specjalistyczne badania.

Metoda polega na tym, że podczas zabiegu do pochwy wprowadzana jest specjalna końcówka w kształcie rulonu, wyposażona w skaner. Emituje wiązki, które działają od razu i bezpośrednio na ścianki pochwy. Cały zabieg trwa zaledwie kilka minut, nie pozostawia żadnych blizn. Po zabiegu od razu można wrócić do codziennego życia. Zaleca się jedynie stosowanie podpasek, bo może pojawić się trwający kilka dni przesięk surowiczy (żółtawy, przeźroczysty płyn). Przez kilka dni należy również zrezygnować z aktywności seksualnej.  Po tym czasie można się cieszyć satysfakcją seksualną podczas stosunku.

Wszelkie kompleksy związane z wyglądem swojego ciała można zniwelować za pomocą Lasera Fotona, usuwa on owłosienie, redukuje rozstępy, można go też stosować do liftingu pochwy. Jest bezbolesny i nie pozostawia znamion.