Początkowa faza związku, zwłaszcza na płaszczyźnie erotycznej, to czas fascynacji i wzajemnego poznawania, przesycony emocjami i uczuciem. Z czasem sex zaczyna stanowić swoisty rytuał, staje się przewidywalny, wręcz monotonny. Jest to wyraźny sygnał, by wprowadzić zmiany w sypialni, czyli uatrakcyjnić i zmodernizować kontakty erotyczne. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wizyta u kompetentnego seksuologa. Bez wątpienia specjalista jest w stanie pomóc znudzonym lub zmęczonym monotonią kochankom, nie mniej jednaj istnieje kilka rozwiązań, które można zrealizować we własnym zakresie, unikając tym samym opowiadania obcej osobie o erotycznych problemach. Pierwszą kwestią jest szczera rozmowa. Wielu partnerów z długoletnim stażem traktuje partnera lub partnerkę w sposób mechaniczny, przekazując wyłącznie niezbędne informacje dotyczące życia codziennego. Stres i szybkie tempo życia utrudniają szczerą rozmowę dotyczącą uczuć i potrzeb seksualnych. Efektem tego jest ogólne zmęczenie, brak podniety seksualnej, mechaniczne kontakty erotyczne lub całkowy brak seksu.

Nietrudno zauważyć, że brak kontaktów erotycznych staje się przyczyną frustracji i zgrzytów w związku, a niekiedy wręcz jego rozpadu. Rutyna w łóżku – według badań statystycznych – dotyczy przeważającej większości par z długoletnim stażem. W początkowej fazie znudzenia pomocnym narzędziem jest szczera rozmowa i wspólne osiągnięcie szeroko rozumianego kompromisu, przede wszystkim na płaszczyźnie erotycznej. Sposobem na urozmaicenie i ożywienie kontaktów erotycznych jest wprowadzenie swoistych innowacji. Doskonałym rozwiązaniem okazują się gadżety erotyczne, aczkolwiek należy pamiętać, że używanie określonych zabawek powinno być akceptowane przez obydwie strony. W wielu przypadkach główną przeszkodę stanowi wstyd przed wizytą w sex shopie i zakup odpowiednich gadżetów. W dużej mierze jest to efekt pruderyjnego wychowania, kultury i religii.

Do sex shopu warto wybrać się wspólnie z partnerem. Zadanie to można potraktować jako swoisty element terapii. Osoby bardziej wstydliwe mogą skorzystać z rozwiązań internetowych, zamawiając wybrane gadżety drogą wirtualną. Warto podkreślić, że zamówione zabawki są wysyłane w dyskretnych paczkach, a tym samym nie wzbudzają one żadnych podejrzeń osób trzecich. Swoistą formą gry wstępnej może być wspólne przeglądanie oferty wirtualnego sex shopu i dokonanie konkretnych wyborów. Rutynę w sypialni można pokonać także aranżując wieczór we dwoje, romantyczną kolację, dopełnioną wspólną kąpielą lub masażem erotyczno-relaksacyjnym lub weekendowym wypadem za miasto. Czas spędzony sam na sam warto dopełnić erotycznymi igraszkami, wprowadzając innowacyjne rozwiązania w postaci wspomnianych wcześniej gadżetów erotycznych czy spontanicznych inscenizacji, w których partnerzy będą przyjmować określone role. Ważną funkcję odgrywa na tej płaszczyźnie pozytywne zaskoczenie partnerki lub partnera, które pozwoli odkryć sex w nowym wydaniu.