Pierwsze kontakty erotyczne są dla młodych ludzi niezwykle ważne i mogą mieć wpływ na ich późniejsze relacje z płcią przeciwną, dlatego powinni się oni odpowiednio do tego przygotować. Oczywiście łatwiej powiedzieć niż zrobić, biorąc pod uwagę szalejące w tym czasie hormony oraz często także presję ze strony rówieśników lub partnera. W podjęciu dobrej decyzji powinni im pomóc zwłaszcza rodzice, którzy nie powinni pomijać tego tematu w rozmowach z dziećmi. Muszą oni udzielić im wskazówek na temat tego jak wybrać właściwy moment oraz osobę.

Obawy

Nie da się ukryć, że pierwszemu zbliżeniu seksualnemu towarzyszy wiele obaw z nim związanych, zarówno w przypadku dziewcząt jak i chłopców. Dobrze jeżeli będą oni mieli informacje na temat tego czego mogą oczekiwać w czasie pierwszego seksu.

Jeśli chodzi o dziewczyny to przede wszystkim boją się one bólu, który według przekazywanych sobie informacji jest zawsze obecny podczas pierwszego stosunku. W większości przypadków jednak ból wcale nie jest tak duży, podobnie jak występujące krwawienie. A pojawiają się one ze względu na przebicie błony dziewiczej i to głównie od jej grubości, czy też budowy, zależy to jaki ból odczuwamy. Jeśli jest ona gruba to odczuwane dolegliwości będą większe, przy czym trzeba pamiętać, że gdy krwawienie trwa ponad dwie godziny powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Co ciekawe, jeżeli krwawienie nie występuje w ogóle niektóre dziewczęta są oskarżane przez swoich partnerów o kłamstwo na temat ich dziewictwa. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie u wszystkich krwawienie musi wystąpić.

Inny lęk, który pojawia się u dziewcząt to oczywiście zajście w ciążę. W tym przypadku należy absolutnie zapomnieć o micie, iż podczas pierwszego razu jest to niemożliwe. Jeśli dziewczyna ma dni płodne, może dojść do zapłodnienia również w momencie pierwszego stosunku seksualnego. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z dostępnymi środkami antykoncepcyjnymi, zanim zaczniemy naszą aktywność seksualną.

W przypadku chłopców prawdziwą zmorą jest natomiast moment, kiedy dziewczyna po raz pierwszy zobaczy ich penisa. Chyba każdy młody chłopak ma bowiem obawy dotyczące tego czy jest on wystarczająco duży, czy ma odpowiedni kształt, albo czy nie jest nazbyt skrzywiony. Trzeba jednak pamiętać, że to nie wielkość się liczy. Ten mit już dawno został obalony, ale niestety wciąż ma się dobrze, zwłaszcza wśród osób niedoświadczonych w sprawach seksu. Dlatego ważne jest aby dziewczyna zapewniła swojego partnera o tym, że wszystko jest w porządku.

Kolejną obawą młodych kochanków jest przedwczesny wytrysk, który jest wynikiem wielkiego podniecenia. Lęk jaki odczuwają przed taką kompromitacją w oczach dziewczyny, często wręcz ich paraliżuje. Jest to niestety niekorzystna sytuacja również dla partnerki, która nie może wówczas liczyć na poświęcenie jej dostatecznej uwagi. Dobrze zatem jeśli poprzez pieszczoty uda jej się doprowadzić chłopaka do orgazmu, przez co napięcie zostanie nieco rozładowane. Dzięki temu obydwoje partnerzy będą mogli skupić się na tym co najważniejsze, czyli na bliskości i swoich doznaniach.