Osoby, które mają już jakiekolwiek doświadczenie seksualne, w znacznej części lubią seks oraz to jakie emocje wyzwala w nich takie intymne zbliżenie. Każdy z nas ma jednak różne potrzeby jeżeli chodzi chociażby o częstotliwość tego typu doznań. Dla niektórych zupełnie wystarczy jeśli będą się kochać z partnerem raz na tydzień, ale są i tacy, którzy najchętniej robiliby to codziennie. Oczywiście ani w jednej ani w drugiej sytuacji nie ma w tym nic złego, chyba, że sytuacja wymknie się spod naszej kontroli.

Czy mogę być uzależniony od seksu?

Większość osób, które zdają sobie sprawę z tego, iż bardziej niż inni potrzebują seksu, nawet nie dopuszczają do siebie myśli, że może być to uzależnienie. Tłumaczą sobie oni takie zachowanie chociażby tym, że są młodzi albo żyją w stresie i potrzebne im jest swego rodzaju wyładowanie czy zapomnienie o codzienności. Kiedy jednak w naszej głowie powinna się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza?

Duży popęd seksualny jest całkowicie normalny i zdrowy do czasu, aż nasze potrzeby nie wymykają się spod naszej kontroli. Przykładem może być tu sytuacja kiedy seks zaczynamy stawiać na pierwszym miejscu, ponad nasze obowiązki, partnera czy rodzinę. Co więcej, osoba uzależniona od seksu zdaje sobie sprawę z tego, że pozwalając sobie na pewne zachowania seksualne może ponieść bolesne konsekwencje, a mimo to decyduje się na nie.

Bardzo ważnym aspektem seksoholizmu jest również to, że osobie nim dotkniętej nie wystarcza już zwyczajny seks z partnerem nawet jeżeli może liczyć na codzienny stosunek. W tym przypadku ktoś taki potrzebuje już zupełnie nowych doznań. Często decyduje się więc na przykład na spotkania z prostytutką albo z jakąś osobą znalezioną poprzez sex ogłoszenia. Oczywiście nie można tutaj stwierdzić, że wszystkie anonse są z góry propozycjami wyłącznie dla ludzi uzależnionych od seksu. Umawianie się na randki może być naszym sposobem na brak stałego partnera, albo miłe spędzanie czasu i nie musi od razu oznaczać choroby. Człowiek, który jest seksoholikiem traktuje natomiast wszelkie sex oferty jak możliwość szybkiego zaspokojenia swoich potrzeb.

Konsekwencje seksoholizmu

Choroba jaką jest seksoholizm, podobnie zresztą jak każde inne uzależnienie dotyka tak naprawdę nie tylko osobę, która jest uzależniona ale także otaczających ją ludzi. Dlatego też, konsekwencjami tego jest przede wszystkim naruszenie lub nawet zniszczenie więzi łączących partnerów, przyjaciół czy rodzinę. Seks staje się najważniejszy i dążymy do zaspokojenia tej potrzeby nawet kosztem naszych bliskich.

Seksoholizm może prowadzić jednak również do problemów zdrowotnych, wynikających na przykład z ryzykownych zachowań podczas seksu, takich jak brak zabezpieczania się. Osobom takim grożą choroby weneryczne czy zajście w ciążę. Problemy osobiste mogą również doprowadzić do chorób psychicznych jak depresja czy nerwica. Wszystkie te efekty uzależnienia mogą być niebezpieczne dla seksoholika dlatego możliwie najszybciej należy szukać pomocy, najpierw u bliskich a następnie u specjalisty, który będzie najlepiej wiedział jak takiej osobie pomóc.