Pigułka antykoncepcyjna ma już 51 lat! Swoim pojawieniem się na rynku wywołała niemałą rewolucję seksualną, obyczajową i ekonomiczną. Dziś jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. I mimo, że obecnie na całym świecie ponad 80 mln kobiet stosuje tabletki antykoncepcyjne to jednak stale wokół antykoncepcji hormonalnej narastają pewne mity i legendy, niekoniecznie zgodne z rzeczywistością. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich.

Tabletki antykoncepcyjne są w 100 % skuteczne w zapobieganiu ciąży.

Mit. Żaden środek antykoncepcyjny nie gwarantuje 100 % pewności uniknięcia ciąży. Stosowanie pigułek należy jednak do jednej z najbezpieczniejszych metod zapobiegania ciąży. Tabletki antykoncepcyjne mogą się jedynie w minimalnym stopniu okazać zawodne. Zwykle jest to związane z brakiem systematyczności w stosowaniu czy też zażywaniem kolidujących z pigułkami leków i preparatów ziołowych.

Tabletki antykoncepcyjne mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy.

Fakt. Antykoncepcja hormonalna obarczona jest niewielkim prawdopodobieństwem wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej. Może ona wystąpić zwłaszcza na początku stosowania pigułek. Ryzyko wystąpienia zakrzepicy przy antykoncepcji hormonalnej wynosi około 20 do 40 przypadków na 100 000 kobiet w ciągu roku.

Antykoncepcja hormonalna zmniejsza dolegliwości występujące przy miesiączkowaniu i łagodzi objawy PMS.

Fakt. Tabletki potrafią w tej kwestii zdziałać cuda. Skąpy okres, brak bolesnego miesiączkowania, zmniejszenie dolegliwości związanych z napięciem przedmiesiączkowych to jedyna z wielu zalet pigułki.

Tabletki zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na raka jajnika i raka trzonu macicy.

Fakt. Ostatnie badania wykazały, że kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną znacznie rzadziej chorują na wspomniane wyżej nowotwory. W przypadku raka trzonu macicy zachorowalność zmniejsza się o ok. 50%. Co więcej, ochrona przed tym typem nowotworu trwa długo po odstawieniu tabletek. Jeśli chodzi o rak jajnika to prawdopodobieństwo choroby zmniejsza się ok. 40%. Jest to związane z tym, że kobiety przyjmujące pigułki produkują mniej hormonów odpowiedzialnych za dojrzewanie komórek jajowych.

Tabletki antykoncepcyjne zwiększają zachorowalność na raka szyjki macicy.

Fakt i mit. Problematyka ta wywołuje liczne kontrowersje i dyskusje. Ryzyko pojawienia się nowotworu szyjki macicy nie jest związane bezpośrednio z przyjmowaniem pigułek, a raczej ze skutecznością, jaką gwarantują one w zapobieganiu niechcianej ciąży. Kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne czują się odpowiednio zabezpieczone i zazwyczaj rezygnują już z dodatkowej ochrony w postaci prezerwatywy. W konsekwencji są podatne na zakażenia. Ponadto poczucie bezpieczeństwa jakie zapewnia tabletka skłania kobiety do prowadzenia bardziej aktywnego życia seksualnego, co również może sprzyjać zakażeniom

Tabletka antykoncepcyjna obniża libido.

Mit. Tylko źle dobrana antykoncepcja hormonalna odbiera ochotę na seks. Spowodowane jest to zazwyczaj zbyt wysoką dawkę gestagenu lub zbyt niską dawką estrogenu, hormonów odpowiedzialnych za nasz popęd. Spory odsetek kobiet zażywających odpowiednio dostosowane do ich potrzeb pigułki deklarują zwiększoną ochotę na seks, co, jak tłumaczą, spowodowane jest brakiem stresu spowodowanego możliwością zajścia w ciążę.

Antykoncepcja hormonalna zwiększa możliwość zachorowania na raka piersi.

Fakt i mit. Poglądy w tej kwestii są dość niejednoznaczne, a czasem wręcz ze sobą sprzeczne. Większość badań wykazała jednak tendencję wzrostową zachorowań na raka piersi macicy u kobiet przyjmujących pigułki antykoncepcyjne. Przyczyną tego podobno są rakotwórcze hormony estrogenowe, obecne w większości hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych. Zwiększona podatność na raka piersi zanika po 10 latach od momentu odstawienia tabletek. Przy zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych jest więc konieczne regularne wykonywanie badania usg piersi.