Jak się zabezpieczać ?

357

Odpowiedzialne życie seksualne obejmuje stosowanie określonych zabezpieczeń, których najważniejszym zadaniem jest ochrona przed niechcianą ciążą. Lekarze i producenci środków antykoncepcyjnych podkreślają, że nie dają one nigdy 100 procentowej pewności. Aby na pewno nie zajść w ciążę trzeba utrzymać abstynencję seksualną. Jeśli nie jesteśmy gotowi do życia w „czystości”, możemy skorzystać z licznych zabezpieczeń – farmakologicznych, chemicznych i mechanicznych. Ważne jest i to, aby zabezpieczały one nas przed groźnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Farmakologiczne metody antykoncepcji

Najpopularniejszym sposobem zabezpieczania się przed niechcianą ciążą jest przyjmowanie pigułek, będących elementem antykoncepcji hormonalnej. Mogą one zawierać jeden lub dwa składniki – hormony, wpływające na zahamowanie owulacji. Hormony zawierają również zastrzyki, implanty, globulki dopochwowe czy wkładki i plastry antykoncepcyjne. Wszystkie te metody w około 98 proc. chronią przed zajściem w ciążę, choć ich wadą jest to, że nie zapewniają ani kobietom, ani mężczyznom uprawiającym seks ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, między innymi wirusem HIV czy wirusem HCV, odpowiedzialnym za rozwój nowotworów układu rozrodczego kobiety i mężczyzny.

Podobnie jest w przypadku chemicznych metod antykoncepcji, do których zalicza się:

  • żele i kremy plemnikobójcze,
  • pianki antykoncepcyjne,
  • globulki dopochwowe,
  • gąbki dopochwowe.

W przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz niestałych partnerów seksuanych, zarówno kobietom jaki i meżczyznom zaleca się dwa razy do roku wykonywać testy na obecność wirusa HIV oraz HCV we krwi. Takie badanie nie uchroni nas przed skutkami, ale po pierwesze pozwoli powiadomić naszych byłych partnerów seksualnych oraz przyszłych – tak, aby mieli tego świadomość i choroba nie przenosiła się dalej. Po drugie będziemy musieli sami zmienić sposób życia, aby ograniczyć negatywne skutki choroby.

Tradycyjne prezerwatywy

Elementem mechanicznego zabezpieczania się podczas stosunków płciowych są prezerwatywy. Ich zaletą jest powszechna dostępność, niski koszt nabycia i fakt, że zabezpieczają nie tylko przed niechcianą ciążą, ale i przed szeregiem chorób wenerycznych oraz zarażeniem wirusem HIV czy HPV. Skuteczność prezerwatyw w zakresie ochrony przed zajściem w ciążę jest bardzo wysoka, o ile są one wykorzystywane poprawnie i nie minął termin ważności tego zabezpieczenia.

Prezerwatywy w rzeczywistości są jedyną z dostępnych obecnie metod antykoncepcji chroniącą przed chorobami wenerycznymi, w tym kiłą, rzeżączką czy chlamydiozą. Seks bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy może grozić zakażeniem wirusem HIV, na który nie ma skutecznego lekarstwa. Pozostaje on w organizmie człowieka do końca życia, a jego długotrwałe działanie prowadzi do powstania nieuleczonej choroby – AIDS. Prezerwatywa ochroni przed zarażeniem się wirusem brodawczaka ludzkiego, a także zakażeniem WZW, czyli wirusowym zapaleniem wątroby. Dzięki prezerwatywie zarówno kobieta, jak i mężczyzna zabezpieczają się przed grzybicą.