Jeśli nie lubisz brać tabletek lub nie możesz ich połykać, to antykoncepcja hormonalna w postaci doustnych środków antykoncepcyjnych nie może być dla Ciebie najlepszą metodą zapobiegania ciąży. Warto porozmawiać o alternatywnych metodach ze swoim lekarzem.

Tabletki antykoncepcyjne były pierwszą komercyjnie dostępną hormonalną metodą antykoncepcji i są obecnie najbardziej popularne ze wszystkich metod antykoncepcji. Tabletki są dostępne w dwóch odmianach – mini pigułki zawierające progestagen oraz pigułki dwuskładnikowe zawierające zarówno estrogeny i rodzaj progestagenu. Dla osób, które nie lubią tabletek, istnieje kilka rodzajów metod antykoncepcji hormonalnej, które działają w taki sam sposób jak pigułki. Dzięki temu antykoncepcja nie musi być udręką.Antykoncepcja stanowiąca alternatywę dla doustnych środków antykoncepcyjnych to:
plastry antykoncepcyjne – zazwyczaj posiadają wymiary 4 x 4 cm. Są cienkie, beżowe, prawie niewidoczne i z łatwością przylegają do skóry. Plastry uwalniają do krwiobiegu zarówno estrogen i progestagen. Zapewniają taką samą skuteczność jak tabletki antykoncepcyjne, a są dużo wygodniejsze i komfortowe. Wystarczy pamiętać o nim raz na tydzień, dlatego to obecnie coraz popularniejsza antykoncepcja.
implanty antykoncepcyjne – składają się z cienkiego pręta 40 mm długości i średnicy 2 mm i są wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego. Implant jest wszczepiany tuż pod powierzchnię skóry na wewnętrznej stronie ramienia i stale uwalnia małe dawki progesteronu, chroniąc przed ciążą nawet przez okres 3 lat.
Depo Provera – to antykoncepcja, która chroni przed ciążą na okres 11 do 14 tygodni. Depo Provera powoli uwalnia progesteron. Jest wstrzykiwana domięśniowo (w pośladek lub ramię). Zastrzyk należy powtarzać co 12 do 14 tygodni. W ciągu kuracji krwawienia ulegają zmniejszeniu aż do zupełnego zaniknięcia.
NuvaRing – antykoncepcyjny pierścień. Jest komfortowy, dyskretny i elastyczny o ok. 2 cm średnicy. Pierścień stosowany jest dopochwowo raz w miesiącu i pozostaje tam przez 3 tygodnie. NuvaRing powoli uwalnia niską dawkę syntetycznych hormonów (estrogeny i etonogestrel), które są aktywowane poprzez kontakt z pochwą. Ściany pochwy przyjmują hormony i rozdzielają je do krwiobiegu w celu ochrony przed ciążą na okres jednego miesiąca.
Mirena ZPD – wkładka wewnątrzmaciczna to całkowicie dyskretna antykoncepcja i jest najbardziej popularną odwracalną formą kontroli urodzeń na świecie. Mirena jest małym, elastycznym urządzeniem w kształcie litery T, którą umieszcza się w macicy. Wkładka wewnątrzmaciczna uwalnia małą ilość hormonu lewonorgestrel nieprzerwanie przez 5 lat.
Femcon Fe Birth Control Pill – jest to pierwsza i jedyna zatwierdzona przez FDA antykoncepcja do żucia. Każde opakowanie Femcon Fe dostarcza stałej dawki hormonów estradiolu, noretyndron i ethinylu, działając do jednego miesiąca. Femcon Fe składa się z małych tabletek do żucia o smaku miętowym. Jest to więc doskonała alternatywa dla pigułek antykoncepcyjnych, jeśli nie lubisz tabletek i nie możesz ich połykać. Antykoncepcja do żucia nie jest jeszcze dostępna w Polsce.