Pozycje w czasie ciąży
W czasie ciąży w ciele kobiety zachodzą zmiany hormonalne i fizyczne. Te pierwsze wywołują u niektórych zwiększony popęd i wrażliwość seksualną, a innych libido obniża się, pojawiają się poranne mdłości i zmęczenie. Zmiany fizyczne zmuszają partnerów do zweryfikowania dotychczas stosowanych technik i pozycji współżycia. Podczas ciąży, kiedy brzuch kobiety stopniowo powiększa się, partnerzy mogą kochać się w pozycjach, jakie zaproponowano poniżej.
Na jeźdźca

Pozycje, w których kobieta siedzi okrakiem na partnerze, zwrócona do niego twarzą, są wskazane we wczesnym i środkowym okresie ciąży. Są wygodne dla obojga partnerów, nie powodują ucisku brzucha kobiety i umożliwiają porozumiewanie się. Poruszając się ostrożnie w górę i dół, kobieta może kontrolować głębokość penetracji.

Na jeźdźca tyłem

W tej pozycji kobieta również siedzi okrakiem na partnerze, jednak jest zwrócona do niego tyłem. Partner ma możliwość pieszczenia pośladków kobiety. Pozycja szczególnie polecana pod koniec ciąży.

Pozycja tylna

Pozycje tylne można stosować przez cały okres ciąży. Początkowo kobieta może leżeć na boku, a później, w miarę rozwoju płodu, zmieniać ułożenie, wspierając brzuch na poduszkach. Brak kontaktu wzrokowego mężczyzna może zrekompensować, pieszcząc plecy i pośladki partnerki. Unikaj jednak głębokiej penetracji.

Pozycja boczna

Pozycje boczne doskonale sprawdzają się podczas ciąży, umożliwiają też partnerom niespieszne swobodne ruchy. Aby mężczyzna mógł wsunąć od tyłu członek, partnerka musi unieść nogę. Później może go ścisnąć między nogami, a jeśli mężczyzna wsunie udo pomiędzy uda kobiety, będzie mógł intensywniej stymulować jej łechtaczkę.

Kąt prosty

Wariant pozycji klasycznej, który jest szczególnie wskazany pod koniec ciąży, ponieważ nie powoduje ucisku brzucha i piersi kobiety. Partnerka leży na plecach z rozsuniętymi lekko nogami i podkurczonymi kolanami. Mężczyzna osłania jej pośladki zagiętymi nogami i łagodnie wprowadza członek. Może też swobodnie pieścić jej piersi i uda. Kontakt wzrokowy ułatwia okazywanie sobie nawzajem uczuć.