Suchość pochwy jest dolegliwością dotykającą wiele kobiet. Powoduje ona nie tylko dyskomfort fizyczny, w postaci bolesnego stosunku, ale także psychiczny, gdyż kobiety obwiniają o to siebie. Należy jednak poszukać przyczyny, a problem ten okaże się łatwy do rozwiązania.

W normalnych warunkach w trakcie podniecenia zwiększa się wydzielanie śluzu. Jest odpowiedzialny za to żeński hormon – estrogen. Jeśli jednak w organizmie kobiety zostaje zaburzona gospodarka hormonalna, może dość do tego, że estrogenu jest zbyt mało. Objawem tego zaś może być suchość pochwy.

Jedną z przyczyn zaburzeń gospodarki hormonalnej może być niedawny poród. Mamy często skarżą się po nim na słabe nawilżenie. A taki stan sprawia ból, pieczenie, sprzyja powstawaniu otarć i stanów zapalnych.

Inną przyczyną może być menopauza. W tym okresie jajniki przestają produkować estrogen, co przekłada się również na problemy z odpowiednim nawilżeniem pochwy. Należy wtedy zastosować Hormonalną Terapię Zastępczą.

Suchość pochwy może być również skutkiem ubocznym przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych. Problem pojawia się w momencie, gdy są one źle dobrane do naszego organizmu. Należy wtedy poprosić ginekologa o zmianę tabletek.

Należy pamiętać, że suchość pochwy nie jest powodem do wstydu. W takich przypadkach najlepiej zgłosić się do lekarza, który z pewnością pomoże rozwiązać ten problem.