Ludziom dorosłym zdarzają się sytuacje kiedy nie trudno o zapomnienie się – ponoszą nas emocje, pragnienia biorą górę nad rozsądkiem i działaniem. Czasami nawet nieświadomie zapominamy o antykoncepcji co może mieć dosyć poważne skutki w naszym życiu. Właśnie z myślą o zapobieganiu tym skutkom powstała tak zwana awaryjna antykoncepcja nazywa również antykoncepcją „po”.

Antykoncepcja awaryjna to nic innego jak tabletka, która ma uchronić osobę przed zajściem w ciąże. Stosuje się ją w przypadkach gdy zapomnieliśmy o wcześniejszym zabezpieczeniu albo w momencie gdy zachodzi duże ryzyko, że stosowana przez nas metoda antykoncepcyjna mogła zawieść.

Jest to tabletka, którą należy zaaplikować najlepiej w ciągu dwunastu godzin po stosunku. Oczywiście można zażyć ją również później, nie dłużej jednak niż do siedemdziesięciu dwóch godzin.

Jak działa taka tabletka? Jej działanie jest bardzo zbliżone do normalnej pigułki. W początkowej fazie kiedy zażywana jest do dwunastu godzin zapobiega ona owulacji. Jeśli przyjmowana jest natomiast nieco później to zagęszcza śluz w ten sposób aby plemniki nie miały możliwości przedostania się i zapłodnienia komórki.

Jak każda inna metoda antykoncepcyjna nie jest stuprocentowo pewna jednak zazwyczaj działa zgodnie z przeznaczeniem. Pamiętajmy jednak, że powinna być stosowana jedynie w wyjątkowych okolicznościach ponieważ jest to dosyć mocne wtargnięcie farmakologiczne w nasz organizm.