Nie ulega wątpliwości, że prezerwatywa to jeden z najpopularniejszych metod antykoncepcji zwłaszcza w przypadku młodych osób, które dosyć często zmieniają partnerów seksualnych. Nie tylko chroni przed niechcianą ciążą ale jak wiadomo również przed różnymi chorobami, których nikt z nas nie chciałby otrzymać w „prezencie” po byłym partnerze.

Czy jednak faktycznie to taka najlepsza, niezawodna i nie inwazyjna metoda? Teoretycznie tak ale zdarzają się wyjątki, które niestety ze względu na warunki zdrowotne nie mogą sobie pozwolić na metodę jaką jest prezerwatywa.

Takimi uwarunkowaniami mogą być chociażby różnego rodzaju uczulenia na materiał, z którego wykonane są owe produkty. Tyczy się to zarówno kwestii kobiet jak i mężczyzn – nie ma tu określonej płci, która miałaby wyłączność na tego typu alergie.

Często przeszkodą w użyciu prezerwatywy jest również niechęć partnera, który twierdzi, że prezerwatywa osłabi jego doznania erotyczne – trzeba jednak przyznać, że w dzisiejszych czasach jest to dosyć kiepskie wytłumaczenie ponieważ istnieją prezerwatywy tak cienkie, że praktycznie nie wyczuwalne a zapewniają równie dobre bezpieczeństwo.

Nie ma niestety złotego środka w zabezpieczeniach i antykoncepcji ale wydaje się nam, że mimo wszystko prezerwatywa to podstawa, o której powinni pomyśleć wszyscy decydujący się na współżycie a zwłaszcza ludzie młodzi.