Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że recepta na udany sex tkwi przede wszystkim w człowieku, a dokładniej, w odpowiednim dopasowaniu partnerów. W rzeczy samej jest w tym stwierdzeniu sporo racji, praktycznie każdy człowiek ma inne priorytety i oczekiwania – są osoby, które przez całe życie pozostają wierne jednej partnerce lub partnerowi, a są też tacy, którzy preferują szeroko rozumiane przygody, skacząc tym samym z przysłowiowego kwiatka na kwiatek. Sposób życia, także na płaszczyźnie erotycznej, jest kwestią indywidualną, należy jednak pamiętać, że podejmowane działania nie mogą ingerować w życie innych osób. Sex stanowi ważny element w życiu każdego człowieka, jest symptomem zdrowia fizycznego i psychicznego, a co ważniejsze, fakt ten dotyczy zarówno osób będących w związku, jak i przysłowiowych singli, przy czym ci drudzy, zdecydowanie częściej korzystają z szeroko rozumianego samozaspokojenia, wykorzystując w tym celu standardową masturbację lub dostępne w sex shopach wibratory i inne gadżety erotyczne.

Najbardziej emocjonujący jest pierwszy etap związku, czyli faza wzajemnego poznawania, dopełniona fascynacją i emocjami, także na płaszczyźnie erotycznej. Partnerzy nie potrzebują żadnych gadżetów ani wspomagaczy seksualnych, by przeżyć wyjątkowe doznania erotyczne. Z czasem w związku pojawia się rutyna, partnerzy, nierzadko małżonkowie, doskonale znają własne potrzeby i reakcje na konkretne bodźce. W wielu przypadkach sex staje się mechaniczny, pozbawiony emocji i uczuć. Jest to wyraźny sygnał, by przyjrzeć się erotycznej stronie wspólnego życia i wprowadzić niej lub bardziej radykalne zmiany do sypialni. Możliwości na tej płaszczyźnie jest bardzo wiele, począwszy od wspólnego wyjazdu lub wyjścia, poprzez romantyczną kolację, wspólną kąpiel, masaż erotyczny, a na wprowadzeniu do sypialni erotycznych gadżetów skończywszy. Analizując tę kwestię warto zwrócić uwagę na fakt, że używanie gadżetów erotycznych wymaga zgody i akceptacji obydwóch stron.

Jeśli jeden z partnerów nie wyraża zgody np. na klapsy, używanie kajdanek lub pejczy, partner bądź partnerka muszą to zaakceptować lub – w drodze dialogu – dojść do szeroko rozumianego kompromisu. Fakt ten dotyczy także wibratorów tudzież innych zabawek erotycznych. Wiele osób traktuje gadżety erotyczne jako oryginalny pomysł na prezent dla partnerki lub partnera. Bez wątpienia jest to pomysł godny zainteresowania, aczkolwiek wyłącznie w sytuacji, gdy druga strona akceptuje tę alternatywę. Bardziej elastycznym pomysłem są na tej płaszczyźnie gadżety erotyczne w postaci jadalnej bielizny erotycznej lub jadalnych farbek. Rozwiązania te pozwolą zniwelować rutynę i sprawią, że sex stanie się nieprzewidywalny i tajemniczy. Warto pamiętać, że niespodzianka powinna być zaskoczeniem, dlatego też erotyczny upominek warto podarować partnerce lub partnerowi w najmniej spodziewanym momencie, najlepiej bez okazji. Urodziny, imieniny czy święta to wydarzenia, które standardowo kojarzą się z upominkami, co w swoisty sposób przytłumi niespodziankę.