Współczesne kobiety chcą mieć większość życiowych kwestii pod kontrolą, dlatego planują dokładnie nawet pojawienie się potomstwa. Niezbędna do zaplanowania ciąży jest antykoncepcja, w której prym wiodą pigułki antykoncepcyjne. Jest to duża wygoda, a także komfort w sferze życia seksualnego.

Warto zatem zapoznać się z tym, co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, aby mieć pewność, że ta metoda zabezpieczenia będzie w pełni funkcjonalna.

Oto lista najważniejszych “pogromców” skuteczności:

  • soki cytrusowe, a szczególnie sok z grejpfruta. Zawiera on nirangeninę- związek flawonoidowy, który jest inhibitorem (związek chemiczny, który hamuje lub spowalnia reakcje chemiczne w organizmie) enzymów odpowiedzialnych za eliminację leków z organizmu.
  • antybiotyki ich działanie opiera się na niszczeniu flory bakteryjnej. Niestety, prócz eliminacji chorobotwórczych drobnoustrojów, niszczone są także te „dobre” zasiedlające układ pokarmowy człowieka. „Dobre” bakterie odpowiedzialne są m.in. za pasaż jelitowy oraz przetwarzanie estrogenów w formy aktywne. Z kałem wydalana jest większość antykoncepcyjnych substancji, przez co ograniczone jest działanie pigułki. Szczególnie uczulonym należy być na antybiotyki o szerokim spektrum działania: ampicyliny, rifampicyny, cefalosporyny oraz tetracykliny. Lekarze zalecają, aby stosować dodatkowe zabezpieczenie przeciw ciąży przez okres antybiotykoterapii  i 7 dni po zakończeniu leczenia.
  • inne leki spośród innych leków obniżających działanie doustnej antykoncepcji wyróżnia się: niektóre leki przeciwgrzybicze, przeciwgruźlicze, antywirusowe (Rytonawir) oraz przeciwdrgawkowe w leczeniu padaczki. Warto zwrócić uwagę na leki psychotropowe z karbamazepiną.
  • alkohol Każda z nas wie, iż żadnych leków nie powinno się popijać alkoholem. Chociaż nie istnieją badania potwierdzające zaburzenia metabolizmu estrogenów podczas spożywania alkoholu, to wiadomo jednak, że następujące po nadmiernym piciu rozluźnienie i problemy z koncentracją mogą wpłynąć na przesunięcie czasu przyjmowania pigułki. Szczególnie ważne jest systematyczne przyjmowanie pigułek, o stałych porach. Skuteczność obniżona może zostać przez stany chorobowe związane z wymiotami lub biegunką. Warto zapoznać się z ulotką, w której dokładnie opisano system przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.
  • herbatki ziołowe i zioła. Zioła działające przeczyszczająco na układ pokarmowy wchodzą w podobne interakcje jak antybiotyki. Udowodniono, że dziurawiec zwyczajny o działaniu uspakajającym i kojącym nerwy, obniża przyswajanie hormonów z pigułek antykoncepcyjnych.