Coraz więcej par decyduje się na konsultację u seksuologa. Zdarza się, że pacjentom towarzyszy stres wynikający z obaw dotyczących tego, jak będzie przebiegała wizyta u specjalisty.

Wywiad

            Najczęściej, seksuolog zaczyna od szczegółowego wywiadu, podczas którego padają pytania o charakter problemu. Należy na nie szczerze odpowiadać, tylko wtedy specjalista będzie mógł postawić prawidłową diagnozę lub zdecydować, jakie badania są potrzebne. Właśnie dlatego, przed wizytą dobrze jest zacząć obserwować swoje ciało, by móc dokładnie opisać zaburzenia oraz ich częstotliwość. Trzeba być również przygotowanym na to, że zadane zostaną pytania dotyczące trybu życia, ewentualnych schorzeń oraz życia intymnego w przeszłości.

Badanie

            Rodzaj badań, które mogą zostać wykonane podczas konsultacji u seksuologa, jest ściśle uzależniony od tego, z jakim fachowcem mamy do czynienia. Jeśli pacjent zapisał się do seksuologa – psychologa, najprawdopodobniej zostanie przeprowadzone badanie psychologiczne. Seksuolog – ginekolog z kolei może zbadać zdrowie intymne kobiety. Specjalista, który nie jest w stanie samodzielnie wykonać niezbędnych badań, zleca je. Pacjent posiadający świadomość źródła swoich kłopotów, może poszukać seksuologa o stosownej specjalizacji, dzięki czemu leczenie będzie łatwiejsze. Najczęściej, panie muszą poddać się drobiazgowym badaniom ginekologicznym, a panowie urologicznym.

Czy na wizytę u seksuologa warto iść z partnerem/partnerką?

            Wiele osób zastanawia się, czy podczas konsultacji z seksuologiem powinna im towarzyszyć druga połówka. Jest to bardzo zalecane. Dlaczego? W procesie diagnostycznym, podstawowe znaczenie ma obraz sytuacji widziany oczami partnera lub partnerki. Bardzo często zdarza się, że problemy nie dotyczą tylko konkretnej osoby, ale związku jako całości.

            Jeśli pojawiają się jakiekolwiek kłopoty związane z życiem intymnym, nie można ich ignorować. Dobry seksuolog warszawa jest w stanie szybko pomóc swoim pacjentom. Wizyta u tego specjalisty przebiega bardzo podobnie jak u jakiegokolwiek lekarza, dlatego nie należy jej odkładać.