Zastosowanie którejś z opisanych poniżej metod zapobiegania powinno zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę przenoszoną drogą płciową. Rozważ zastosowanie więcej niż jednej metody, ponieważ żadna z nich, nawet prezerwatywa, nie jest w 100% skuteczna.

Najlepiej znaną metodą są prezerwatywy z lateksu (kondomy) używane podczas seksu waginalnego, oralnego i analnego. Mężczyzna (lub ty) musi nałożyć prezerwatywę na penisa zanim dojdzie do kontaktu z twoją wulwą, ustami lub odbytem. Jeśli u ciebie lub twojego partnera wystąpi podrażnienie lub inny rodzaj reakcji uczuleniowej na prezerwatywy lateksowe, spróbujcie użyć innego rodzaju prezerwatywy, np. poliuretanowej, lub prezerwatywy bez środka plemnikobójczego. Można kupić prezerwatywy bez nonoxynolu-9, przeznaczone do seksu oralnego, o różnych smakach, dzięki czemu są przyjemniejsze w użyciu. Prezerwatywy z lateksu zostały poddane licznym badaniom i okazały się skuteczne w profilaktyce chorób, ale prezerwatywy poliuretanowe również chronią przed chorobami. Nigdy nie używaj substancji zwilżających na bazie tłuszczu – np. wazeliny – do prezerwatyw lateksowych, gdyż niszczą one właściwości ochronne lateksu.
Używaj dopochwowych środków plemnikobójczych ( Są dostępne w aptece bez recepty o.
Nonoxynol-9 może wywołać podrażnienie śluzówki pochwy. Nie wiadomo, czy zwiększa to ryzyko zakażenia wirusem HIV. Jest to kontrowersyjna kwestia, ponieważ większość badań wskazujących na podwyższone ryzyko opiera się na częstym stosowaniu tego środka wśród kobiet świadczących płatne usługi seksualne.Z drugiej sytrony ma działanie wirusobójcze!

Umycie genitaliów przed i tuż po współżyciu nie przyda się na wiele. W większości przypadków kąpiel nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, ponieważ usuwa naturalne wydzieliny pochwy, które pomagają organizmowi w zwalczaniu infekcji i może nawet doprowadzić do przeniesienia choroby na inne organy układu rozrodczego. Mężczyźni powinni umyć jądra i penisa, zwłaszcza po seksie analnym, przed uprawianiem seksu waginalnego lub oralnego.Przy stosunkach analnych zaleca sie specjalne, grubsze prezerwatywy ze wzgledu na groźbę zakazenia np pałeczkami jokreżnicy- escherichia coli

Środki ochronne stosuje się także do kontaktów usta-pochwa lub usta-odbyt. Diafragmy dentystyczne (kawałki lateksu używane przez dentystów) mogą być wykorzystane jako ochrona w seksie oralnym. Niektórzy stosują w tym celu folię plastikową, którą zmieniają po każdym użyciu. Jeżeli nie masz żadnych innych środków zabezpieczających, możesz pociąć lateksową rękawicę i użyć jej jako ochrony. Dostepne w krajach skandynawaskich są specjalne chusteczki do seksu oralnego.
Pamiętaj: środki te nie zabezpieczają przed zarażeniem się chorobą przez te części ciała, których nie chronią.

Unikaj używania wspólnych gadżetów seksualnych. Możesz zarazić się chorobą przez wydzieliny organizmu na gadżetach. Niektórzy moczą gadżety w wodzie utlenionej przez 15 minut. Zachowaj szczególną ostrożność przy kontakcie z krwią podczas seksu, zwłaszcza przy praktykach sado-masochistycznych. Na skutek bezpośredniego kontaktu z krwią – łącznie z krwią menstruacyjną – osoby chorej, możesz zakazić się HIV lub wirusowym zapaleniem wątroby.

Porozmawiaj z partnerem/partnerką o chorobach przenoszonych drogą płciową zanim zaczniecie uprawiać seks. Zapytaj go/ją czy nie był/a narażony/a na kontakt z chorobami. Jest to szczególnie ważne jeżeli jesteś w ciąży! Obejrzyj uważnie ciało swoje i partnera/ki, zwracając uwagę na przykry zapach, wydzieliny, owrzodzenie, guzy, swędzenie lub zaczerwienienie. Jeżeli sądzisz, że ty lub partner/ka jesteście chorzy, nie dotykaj owrzodzenia i nie uprawiaj seksu. Pamiętaj, że osoba chora na chorobę przenoszoną drogą płciową, taką jak opryszczka narządów rodnych czy HIV, może wyglądać na całkowicie zdrową.

Mówienie o „odpowiedzialnym zachowaniu w przypadku zagrożenia chorobami przenoszonymi drogą płciową” to jedno, a stosowanie tego w praktyce to drugie. Bardzo trudno powiedzieć komuś, do kogo czuję pociąg fizyczny: „No dobrze, ale zanim posuniemy się dalej, czy moglibyśmy porozmawiać o chorobach przenoszonych drogą płciową?” Nie mogę sobie wyobrazić szepnięcia komuś do ucha w chwili namiętności: „Czy masz coś przeciwko założeniu prezerwatywy, na wypadek gdyby któreś z nas miało chorobę przenoszoną drogą płciową?” Ale dziwne byłoby poruszenie tego tematu, dopóki oboje nie jesteśmy pewni, że chcemy uprawiać seks.

Nie polecamy stosowania antybiotyków „leczenie następnego dnia” przeciwko chorobom przenoszonym drogą płciową. Tabletki te, zażyte tuż przed lub w przeciągu dziewięciu godzin od kontaktu z chorą osobą, zawierają ilość lekarstwa wystarczającą do zapobiegania chorobom, ale zbyt mało żeby wyleczyć już rozwiniętą chorobę. Częste przyjmowanie antybiotyków lub przyjmowanie dawek mniejszych niż optymalna może doprowadzić do rozwoju szczepów bakterii odpornych na antybiotyk.

DLACZEGO PROFILAKTYKA JEST WAŻNA

Zapobieganie chorobom jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek ze względu na wzrost liczby odnotowanych przypadków wirusowych nieuleczalnych chorób przenoszonych drogą płciową. Zarażenie większością chorób przenoszonych drogą płciową zwiększa ryzyko zachorowania i zarażenia drugiej osoby inną chorobą przenoszoną drogą płciową, łącznie z HIV. Ponadto, jeśli cierpisz na więcej niż jedną chorobę przenoszoną drogą płciową, mogą wystąpić między nimi interakcje. Na przykład, u kobiety zakażonej wirusem HIV objawy innej choroby, takiej jak opryszczka narządów płciowych, będą ostrzejsze i bardziej wycieńczające.
Jeżeli jesteś aktywna seksualnie, jesteś narażona na choroby przenoszone drogą płciową. Gdy to tylko możliwe należy przerwać łańcuch zarażeń, a jeśli się zaraziłaś, powinnaś udać się do lekarza. Rutynowa opieka ginekologiczna, obejmująca wymaz cytologiczny , jest konieczna do dbania o zdrowie, ale musisz pamiętać, że badanie cytologiczne to badanie wykrywające nowotworyi stany przednowotworowe, a nie choroby przenoszone drogą płciową. Istnieją badania stwierdzające występowanie każdej z tych chorób.

Potrzeba edukacji

Liczba zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową w USA zmniejszyła się dzięki działalności instytucji, których celem jest podstawowa i wtórna profilaktyka, oraz dzięki zmianie zachowania osób narażonych na ryzyko zakażenia. Jednak ze względu na nastawienie społeczne, zmiany te następują powoli. W kilku krajach europejskich i w Chinach spadł odsetek zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową dzięki edukacji i profilaktyce. W Szwecji, dzięki akcji propagującej używanie prezerwatywy, występowanie chorób przenoszonych drogą płciową zmniejszyło się bez ograniczenia aktywności seksualnej.

PROFILAKTYKA POD KONTROLĄ KOBIETY

Jedną z najbardziej fascynujących zmian w ciągu ostatnich lat jest wzrost znaczenia metod zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową kontrolowanych przez kobiety. Przełomem stała się prezerwatywa dla kobiet. Badania nad stosowaniem i zaakceptowaniem przeprowadzone do tej pory wykazały, że użycie prezerwatywy dla kobiet wymaga udziału obojga partnerów – co często jest problemem, jeśli kobieta nie może decydować w związku – ale parom, które spróbowały stosowania prezerwatywy dla kobiet, zwykle ona odpowiadała: taką opinię wyraziło aż 50 do 70% kobiet

Prawo a choroby przenoszone drogą płciową

Prawo zobowiązuje lekarzy i szpitale do zgłaszania wszystkich przypadków rzeżączki i syfilisu w sanepid.
Jeżeli jesteś chora na rzeżączkę lub syfilis, pracownik socjalny może zadać ci pytania o nazwiska partnerów seksualnych (osób, od których mogłaś zarazić się chorobą, lub które mogły zarazić się od ciebie). Partnerzy powinni otrzymać anonimowe powiadomienie – twoje nazwisko nie zostanie podane.