Pierwszy pocałunek, pierwsze dotknięcia w intymnych miejscach są zawsze podniecające, gdy wszystko jest tak nowe i niezwykłe. Nie wiesz dokładnie, jak powinnaś się zachować, co Cię czeka. Najlepszym sposobem uniknięcia zdenerwowania jest porozmawianie o tym wszystkim z Twoim chłopakiem. Najczęściej wcale nie czuje się lepiej. Dobrze jest też omówić sprawę antykoncepcji. Do zajścia w ciążę może wystarczyć pójście do łóżka z partnerem tylko jeden raz bez zabezpieczenia.

Niektórzy mężczyźni mylnie sądzą, że mogą Cię uchronić przed ciążą, jeżeli będą “uważać „, czyli wyjmą członek z pochwy przed wytryskiem nasienia. Ta “metoda antykoncepcji” – jeżeli w ogóle można ją tak nazwać – jest jednak wysoce zawodna. Z powodu podniecenia wytrysk najczęściej następuje wcześniej niż mężczyzna to planuje. Dlatego przed podjęciem decyzji o współżyciu powinnaś porozmawiać z ginekologiem na temat antykoncepcji.

Naturalnie, na tę rozmowę możesz zabrać swojego chłopaka. Większość ginekologów bardzo pochwala, gdy mężczyzna towarzyszy swojej partnerce podczas wizyty u lekarza. W końcu zapobieganie ciąży to także jego sprawa. Razem najlepiej wyjaśnicie, jaki rodzaj antykoncepcji wchodzi w grę w Twoim przypadku. Jak już powiedziano, aby była ona skuteczna, konieczna jest współpraca obojga partnerów – i, oczywiście, ginekologa.

Tabletki antykoncepcyjne, o ile tylko przyjmuje się je zgodnie z zaleceniami, stanowią najbardziej niezawodną metodę antykoncepcji (oprócz sterylizacji). Gdy zaczniesz je regularnie stosować, będziesz mogła cieszyć się seksem bez przeszkód – nie bojąc się, że zajdziesz w ciążę.

Niezależnie od wszystkiego, co mówi się o “pierwszym razie”, do Ciebie należy decyzja, kiedy powinien on nastąpić. Niektóre pary są ze sobą kilka miesięcy lub nawet lat, zanim zdecydują się na pierwsze współżycie. Ważne jest to, abyś nie znalazła się pod naciskiem niczego i nikogo. Być może przyjaciółki pochwaliły się już swoim pierwszym razem i wydaje Ci się, że pozostajesz w tyle. Nie ma jednak żadnego powodu, abyś musiała je naśladować. Dużo ważniejsze jest to, czy czujesz się do tego gotowa.