Aż 90% par chociaż raz przeżyła w swoim związku kryzys. Najczęściej pierwszy, poważny występuje po 3 latach znajomości. Wylicza się także, że większość par dopada pierwszy kryzys jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. Co ciekawe, już ponad 50% nowożeńców nie spędza wspólnie nocy poślubnej.

Psychologowie zajmujący się terapią małżeńską czy partnerską zgodnie przyznają, że kryzys prędzej czy później, ale pojawi się w każdym, nawet tym na pozór idealnym związku. Większość z nich wychodzi z tego etapu relacji zwycięsko jednak według danych GUS, w Polsce każdego roku dochodzi do ponad 40 000 rozwodów.

Kryzys to proces

Kryzys nie pojawia się nagle, to złożony proces, który czasem rozwija się w ukryciu przez wiele miesięcy, by nagle objawić się ze wzmożoną siłą. Pierwsze objawy nadchodzącego kryzysu to uczucie zwyczajności związku, wkradająca się rutyna i nuda. Partnerzy coraz częściej przestają mieć wspólne tematy do rozmów, również czasu spędzają ze sobą coraz mniej. Drobnostka czy zwykłe nieporozumienie może urosnąć do rangi konfliktu i awantury, po których następują ciche dni.

Kolejnym etapem jest brak zaangażowania, czyli tzw spoczęcie na laurach. To właśnie wtedy partnerzy odczuwają brak wsparcia a szacunek względem siebie spada. Partnerzy zaczynają się krytykować, upominać lub co gorsza naśmiewać również w towarzystwie. Ważnym elementem każdego związku jest seks, który podczas kryzysu jest zaniedbywany. Partnerzy po prostu przestają mieć na niego ochotę – głównie ze względu na rutynę, stosunki stają się coraz rzadsze – sami partnerzy wydają się sobie mniej atrakcyjni i podniecający. Kryzys objawia się także emocjonalną presją, narzucaniem swojego zdania, chęcią manipulacji partnerem a nawet celowym krzywdzeniem. W skrajnych przypadkach może zmienić się w pastwienie emocjonalne czy nawet przemoc fizyczną.

Jak uratować związek

Przede wszystkim warto sobie odpowiedzieć na pytanie czy na pewno tego chcemy?, czy nadal łączy nas z partnerem uczucie a kryzys jest tylko naturalnym etapem związku? Ponadto, nie wystarczą chęci tylko jednej ze stron – obie strony muszą wykazywać inicjatywę i zaangażowanie, by naprawić swoje relacje.

Zacznijmy od poprawy komunikacji w związku – nie doprowadzajmy do cichych dni a wszystkie, nawet najmniejsze problemy wyjaśniajmy na bieżąco, nie doprowadzajmy do narastania konfliktów.

Dajmy sobie trochę swobody – zaborczość i brak zaufania zabija związek. Pozwólmy partnerowi na chwilę samotności, szanujmy również jego prywatność.

Okazuj partnerowi szacunek i komplementuj go. Należy na nowo zbudować poczucie bezpieczeństwa i jedności – Twój partner musi wiedzieć, jak ważny jest dla Ciebie; wzmocnij jego poczucie pewności i wartości.

Znajdźcie wspólną pasję, ponieważ ta pozwoli zabić rutynę w związku. Co więcej, sprawi, że zaczniecie spędzać ze sobą więcej czasu i pojawią się nowe tematy do rozmów.

Zadbajcie o sferę seksualną i nowe doznania – w tym przypadku doskonale sprawdzi się spełnianie zachcianek i fantazji partnera; do sypialni warto również wprowadzić erotyczne gadżety. Pamiętaj jednak, by nie robić nic wbrew sobie i swoim przekonaniom.

Trzeba zaznaczyć, że kryzys może pojawić się w związku poprzez określone wydarzenie w życiu partnerów, na przykład przez kłamstwo czy zdradę. Takie nagle, traumatyczne wydarzenia wymagają niejednokrotnie pomocy z zewnątrz. Jeśli czujemy, że sami nie poradzimy sobie z kryzysem a jednak chcemy walczyć o związek, nie bójmy się skorzystać z pomocy specjalistów – obecnie funkcjonuje duża liczba placówek i poradni psychologicznych, które udzielają pomocy parom – najczęściej w takich przypadkach pomocna staje się tzw terapia małżeńska.