Najbardziej płodny okres występuje bezpośrednio przed owulacją, choć zapłodnienie jest także możliwe w ciągu mniej więcej trzech poprzednich i następnych dni. Po owulacji komórka jajowa przedostaje się do jajowodu, gdzie może zostać zapłodniona przez około 24-48 godzin.

Podczas stosunku płciowego miliony plemników zostają wyrzucone do pochwy. Pokonując drogę przez szyjkę macicy i macicę, dostają się do jajowodu. Plemniki są zdolne do zapłodnienia przez 2-7 dni. W normalnej sytuacji komórka jajowa ulega zapłodnieniu przez plemnik w jajowodzie. Podróż zapłodnionej komórki jajowej do macicy zajmuje około 5-7 dni, po czym komórka ta zagnieżdża się w jej błonie śluzowej.

Po zagnieżdżeniu zapłodniona komórka jajowa wysyła sygnał hormonalny. Jajniki zwiększają produkcję hormonów, w wyniku czego nie dochodzi do krwawienia miesiączkowego. Nie mają już za zadanie prowadzić procesu dojrzewania komórek jajowych. Macica ze swojej strony reaguje w mgnieniu oka na sygnał hormonalny i zamyka szyjkę gęstym czopem śluzowym. Teraz zarodek znajduje się pod pewną ochroną.