Pettingiem określa się zachowanie seksualne polegające na stosowaniu pieszczot (z wyłączeniem stosunku), doprowadzających jedno lub oboje partnerów do orgazmu. Najczęściej petting sprowadza się do ręcznego pobudzania przez kobietę członka mężczyzny aż do wytrysku oraz do pobudzania łechtaczki przez mężczyznę, również prowadzącego do orgazmu. Rzadziej spotyka się oralne formy pettingu (pobudzanie do orgazmu poprzez pieszczoty ustami narządów płciowych partnera), czy też inne.

Z badań opublikowanych przez M. Kozakiewicza wynika, że w USA petting jest zachowaniem długotrwałym i ma większe znaczenie niż w Europie, gdzie zwykle poprzedza podjęcie współżycia seksualnego, jest fazą wstępną. Jak wykazują badania szwedzkie, petting w 18 roku życia uprawiało 65-76% chłopców oraz 52% dziewcząt. Pozwala na zachowanie dziewictwa i daje możliwość osiągnięcia orgazmu przez oboje partnerów. Petting jest rozpowszechniony wśród młodzieży oraz stanowi formę poznania własnej seksualności jak i seksualności drugiej płci; może także występować u dorosłych np. z wyboru – ograniczenie kontaktu seksualnego do gry wstępnej, czy w trakcie ciąży lub choroby uniemożliwiającej stosunek seksualny. Zdarza się również, że kobiety stosują petting jedynie w celu uniknięcia defloracji. Seksuolodzy zalecają go parom mającym kłopoty z osiągnięciem podniecenia. Czułe głaskanie, dotykanie i pocieranie intymności ukochanej osoby pozwala na nowo odkryć jej reakcje i poznać nowe potrzeby.

Jakkolwiek w większości przypadków petting stanowi wstęp do inicjacji seksualnej i jest wyrazem ewolucji intymnych pieszczot, to jednak należy pamiętać o tym, iż u części kobiet może prowadzić do zakodowań seksualnych utrudniających późniejsze życie seksualne, jeżeli np. dana kobieta nauczyła się przeżywać orgazm w wyniku oralnego pobudzania łechtaczki, może nie być w stanie osiągnąć go w wyniku innego pobudzania (np. ręcznego czy w trakcie stosunku). Długotrwały okres pettingu (wiele lat przed podjęciem współżycia) może wytworzyć trwałe uwarunkowania, konkurencyjne wobec późniejszego współżycia seksualnego. U młodzieży religijnej petting bywa problemem moralnym i może wiązać się z poczuciem winy.

Czułe muśnięcia warg, miłosne ukąszenia, wyrafinowane pieszczoty mogą być bardziej ekscytujące od samego stosunku.

Petting stanowi wstęp do inicjacji seksualnej i jest wyrazem ewolucji intymnych pieszczot

Petting doskonale przygotowuje psychikę i ciało do podjęcia dojrzałego współżycia. To czas poznawania własnych reakcji i potrzeb partnera. Pozwala wyzbyć się zahamowań, stopniowo rozbudza pragnienie seksu. Aby jednak dostarczył prawdziwej rozkoszy, warto poznać kilka jego tajemnic:

Rady
Petting stanie się znacznie bardziej podniecający, jeśli partnerzy będą przez kilka minut pieścić się przez ubrania. Najlepsze efekty daje subtelny i delikatny dotyk. Mocne i zdecydowane pieszczoty osłabiają wrażliwość receptorów. Dotykanie i pieszczenie nie powinno być jednostajne. Bodźce o jednakowym nasileniu bardziej bowiem drażnią, niż podniecają. Chłopak powinien pieścić dziewczynę, poczynając od najmniej wrażliwych i najsłabiej erogennych miejsc, czyli ramion, karku, uszu, szyi, a dopiero potem czule dotykać piersi i okolic narządów płciowych.

Petting to fascynująca gra miłosna, w której dozwolone jest wszystko oprócz współżycia.

Panowie oczekują przede wszystkim na pieszczoty penisa, ale uleganie tej sugestii może zbyt szybko zakończyć grę. Lepiej więc najpierw skoncentrować się na rejonach mniej wrażliwych. Stosowanie tego samego schematu pieszczot prowadzi do nudy. Warto więc zmieniać i urozmaicać sposób dotykania. Jeśli pewne pieszczoty nie sprawiają nam przyjemności lub są wręcz przykre, powinniśmy zasygnalizować partnerowi swoje niezadowolenie. Dobrym sposobem może być pokierowanie ręki we właściwe miejsce. Łechtaczka jest bardzo wrażliwa, zbyt długie lub mocne jej drażnienie może sprawiać ból. Pieszczoty bardzo wrażliwych miejsc będą o wiele przyjemniejsze, jeśli zwilżymy palce śliną, oliwką lub gliceryną.