Dziś można bardzo wcześnie stwierdzić, czy jesteśmy w ciąży. W ustalenie tego faktu pomagają nam łatwo dostępne, domowe testy ciążowe.

O tym , jak bardzo są one potrzebne świadczy fakt, że już w starożytności izolowano substancje, które zmieniały swą barwę pod wpływem moczu kobiet ciężarnych, a nasze praprababki , podejrzewające ciążę znały pewien sprytny ludowy sposób – brały dwie garstki pszenicy i jedną z nich codziennie rano polewały wodą, drugą natomiast własnym moczem. Jeśli pszenica polewana moczem wypuściła kiełki wcześniej, niż pszenica polewana wodą – kobieta z pewnością spodziewała się dziecka.

Skąd test wie, że jesteś w ciąży

Zadaniem testu ciążowego jest określenie ciąży lub jej braku. Badanie za pomocą testu ciążowego polega na wykryciu w moczu obecności hormonu zwanego choriongonadotropiną. Hormon ten zaczyna się wydzielać tylko u kobiet, które zaszły w ciążę.

Kiedy dochodzi do zapłodnienia w macicy kobiety powstaje tzw. kosmówka – częściowo z błony śluzowej macicy, częściowo z tkanek zarodka, czyli zapłodnionego jaja. Zadaniem kosmówki jest „opieka” nad zarodkiem. Na początku opieka ta polega na wydzielaniu odpowiednich hormonów, z czasem kosmówka przekształci się w łożysko.

Jednym z ważnych hormonów, wydzielanych przez kosmówkę jest właśnie choriongonadotropina (hCG), przygotowująca macicę na przyjęcie zapłodnionego jaja i zapobiegająca poronieniom. Nowoczesne domowe testy ciążowe badają właśnie poziom hCG w moczu i są bardzo czułe – wykryją hormon, nawet jeśli jest on jeszcze w niewielkiej ilości. Badanie przeprowadzać można już 7-9 dni po owulacji, a przeprowadzone w pierwszym dniu, kiedy powinna była wystąpić spodziewana miesiączka, daje dużą pewność co do prawdziwego wyniku.

Niestety badanie nie pozwala na zróżnicowanie, czy ciąża prawidłowo się rozwija i czy jest prawidłowo usadowiona w macicy. Jeśli wynik testu wychodzi ujemny, to znaczy, że kobieta nie jest w ciąży. Jeśli wynik testu wyjdzie dodatni, prawdopodobnie oznacza to ciążę. Domowy test ciążowy wcześniej wykrywa ciąże niż badanie ginekologiczne, a nawet badanie usg.

Jak stosować test

Testy ciążowe są niedrogie i wykonać je może każda kobieta. Dają 99% pewności co do wyniku. Każdy test zaopatrzony jest w instrukcję obsługi, jest szczelnie opakowany i musi mięć wyraźnie wydrukowaną datę ważności. Jeśli korzystamy z testu paskowego- należy jego koniec zanurzyć w naczyniu z moczem (dobrze wymytym, bo zanieczyszczenia mogą fałszować wyniki testu), natomiast testy strumieniowe umieszczamy w strumieniu moczu lub zanurzamy koniec w moczu- są one bardzo czułe. W przypadku testu strumieniowego wynik- podwójny pasek pojawi się w specjalnym okienku, a w teście paskowym- w suchej części testu.

Każdy domowy test ciążowy niezależnie od wyniku dobrze jest powtórzyć po 48 lub 72 godzinach. Wynik negatywny testu może być bowiem rezultatem wysokiej temperatury, obecności bakterii w moczu lub zbytniego rozcieńczenia moczu. Wynik pozytywny dobrze jest potwierdzić nie tylko powtórnym badaniem moczu, ale też badaniem krwi.

Test ciążowy można kupić w każdej aptece bez recepty. Zawsze można też zasięgnąć rady farmaceuty, który test byłby dla nas najlepszy. Wszystkie testy z wyjątkiem paskowych trzeba zawsze położyć poziomo do wykonania badania, wszystkie też powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej lub nieco niższej i użyte zaraz po otwarciu. Nie wolno ich zamrażać ani przegrzewać.

Po badaniu

Jeśli wynik testu był pozytywny, powinnaś pójść do lekarza by potwierdził ciąze i stwierdził, czy jest usadowiona w macicy i prawidłowo się rozwija.

Jeśli wynik był negatywny, a miesiączka się nie pojawia- wykonaj badanie jeszcze raz. Jeśli kolejny wynik będzie negatywny, a krwawienie nie występuje- należy zgłosić się do lekarza w celu wyjaśnienia przyczyny.

Testy :

Sera-tec-test – test paskowy. Pasek testu na parę sekund zanurzyć w moczu. Oczekiwanie na wynik ok. pięciu minut. Mocz może być pobrany o dowolnej porze, choć najlepiej by był poranny. Czytelna instrukcja obsługi.

Seratec Direct – test strumieniowy, bardzo czuły, dobry jakościowo, w bardzo przystępnej cenie, oczekiwanie na wynik trwa 3 minuty, wygodny w użyciu z bardzo przejrzystą instrukcją .