Outsourcing do Polski: Coraz popularniejszy trend w sektorze IT

40

Ostatnie lata są dla Polski niezwykle owocne, jeśli chodzi o zwiększenie znaczenia naszego kraju na różnych obszarach funkcjonowania świata. Polska jest coraz lepiej rozwinięta technologicznie i nie boi się wdrażać innowacji. Mamy nasz autorski system płatności błyskawicznych BLIK, a hazard online rozwija się w Polsce o wiele szybciej niż w innych krajach, przez co na nasz kraj otwierają się największe marki hazardowe na świecie, takie jak Spin City i wiele innych. Niemniej jednak w ostatnim czasie rozwój Polski jest najlepiej widoczny w zakresie outsourcingu usług IT, bo na tym obszarze możemy poszczycić się licznymi sukcesami.

Nie ulega wątpliwościom, że wyrastamy na globalnego lidera, jeśli chodzi o outsourcing IT, bo coraz więcej firm z całego świata korzysta z usług polskich specjalistów od IT. Dziś na świecie jesteśmy znani nie tylko z bogatej historii i kultury, ale także z zaawansowanych technologii i innowacyjności, która zagląda do kolejnych zakątków naszej codzienności. To niewątpliwie główny powód, dlaczego trend na outsourcing usług IT do Polski cały czas rośnie. Ale oczywiście nie jedyny, bo czynników, które sprawiają, że Polska powoli staje się światowym dominantem w dziedzinie outsourcingu IT, jest zdecydowanie więcej. Do najważniejszych z nich należą solidny system edukacji, nacisk na badanie i rozwój, a także efektywność kosztowa.

Edukacja na najwyższym poziomie i wyszkoleni specjaliści

Nie da się ukryć, że Polska stoi dziś na bardzo wysokim poziomie, jeśli chodzi o edukację w naszym kraju. Posiadamy niezwykle rozwiniętą bazę edukacyjną w zakresie wielu różnych dziedzin, a przede wszystkim pod względem inżynierii oraz informatyki. Nasze krajowe uniwersytety słyną z rzetelnego podejścia do nauczania i wysokich standardów. Są znane na całym świecie, przez co w polskich uniwersytetach kształcą się nie tylko Polacy, ale także wiele osób z zagranicy, a szczególnie ze wschodu i południa. Do najlepszych dziś szkół wyższych w Polsce, które oferują studiowanie IT na najwyższym poziomie, należą:

  • Politechnika Warszawska;

  • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie;

  • Politechnika Wrocławska;

  • Politechnika Poznańska.

To główne polskie szkoły wyższe, których absolwenci posiadają ogromną wiedzę — zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Posługują się biegle różnymi językami, w tym przede wszystkim angielskim. Biegle też operują najnowszymi technologiami, a w szczególności sztuczną inteligencją, technologiami e-commerce, technologiami mobilnymi i technologiami płatniczymi.

Wysoki poziom nauczania polskich uczelni i fakt, że osoby, które je kończą to wyszkoleni specjaliści, którzy idealnie sprawdzają się do międzynarodowych projektów, to zdecydowanie główny czynnik promujący outsourcing IT do Polski. To właśnie przez to, że w Polsce mamy tak dużą pulę specjalistów IT firmy z zagranicy tak chętnie wybierają Polskę pod względem outsourcingu. Mają bowiem pewność, że ich projekty są w rękach specjalistów, którzy są gwarancją jakości.

Efektywność kosztowa bez poświęcania jakości

Redukcja kosztów to bez dwóch zdań główny element motywujący firmy do outsourcingu swoich potrzeba do innych krajów. Niegdyś firmy zmuszone były pod tym względem wybierać pomiędzy niski kosztami a jakością. Dziś, wybierając do outsourcingu IT Polskę, nie ma już takiej potrzeby, bo nasz kraj oferuje idealny i rzadki obecnie kompromis pomiędzy ceną a jakością.

Polska jest krajem, który na rynku globalnym oferuje niezwykle konkurencyjne stawki, jeśli chodzi o usługi IT. Jednocześnie standard pracy polskich specjalistów jest bardzo wysoki. Jeśli więc zagraniczna firma decyduje się na outsourcing usług IT do Polski, to zwyczajnie otrzymuje wysoką jakość wykonanych usług za stosunkowo niską cenę — w porównaniu do innych krajów. Takie rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne dla początkujących start-upów, które nie mają ogromnych budżetów i szukają sposób na to, aby szybko i skutecznie się rozwijać, bez konieczności inwestowania ogromnych sum pieniędzy.

Innowacyjność

Innym kluczowym czynnikiem, który skłania kraje do przekierowywania wykonywania usług IT do Polski, jest fakt, że nasz kraj słynie z innowacyjności. Specjaliści IT z Polski nie zajmują się wyłącznie wykonywaniem określonych zadań, ale cały czas szukają innowacyjnych rozwiązań, jak można jakieś elementy lub czynności przyspieszyć. Wszystko ze względu na to, że w Polsce kładziony jest bardzo duży nacisk na badania i rozwój. Co najważniejsze, proces ten jest wspierany zarówno przez sektor publiczny, jak i prywatny. Dzięki temu Polscy specjaliści mogą funkcjonować w idealnym środowisku, w którym promowana jest kreatywność i nacisk na najwyższy poziom techniczny.

Tym sposobem polscy specjaliści IT oferują wysokiej jakości usługi w wielu różnych obszarach IT. Zajmują się nie tylko tworzeniem tradycyjnego oprogramowania, ale także biorą udział w wielkich przedsięwzięciach związanych z projektami opartymi na blockchainie. Wprowadzają też wiele innowacji, jeśli chodzi o kryptowaluty. Krótko mówiąc, polskim firmom IT innowacyjne technologie nie są obce, przez co przyciągają one zagraniczne firmy i inwestorów.

Stabilne środowisko biznesowe

Ważnym aspektem w zakresie rosnącej popularności outsourcingu usług IT jest również polskie środowisko biznesowe. Nasz kraj cechuje się stabilną polityką i gospodarką. Ponadto jest członkiem Unii Europejskiej, a rząd Polski aktywnie wspiera rozwój IT. To wszystko wpływa na to, że w Polsce zagraniczne firmy mogą liczyć na bezpieczne i intuicyjne środowiska dla swojego biznesu.